DOCG Red

Poggio alle Mura

Castello Banfi
Grape
Sangiovese
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£47.00

2019 · 75cl · checked 26 Sep

Prices read daily from 6 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Castello Banfi Brunello di Montalcino Poggio alle Mura

£47.00 best price · 6 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price 2019 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£47.00 £62.67/L
Xtrawine Best price 2021 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£48.00 £64.00/L
Millesima Best price 2018 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£59.20 £78.93/L
Cellier Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£63.99 £85.32/L
Vino Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£65.00 £86.67/L
Millesima Best price 2019 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£71.10 £94.80/L
Great Wines Direct Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£77.20 £102.93/L
Hedonism Best price 1997 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£90.00 £120.00/L
Vino Best price 2019 · Magnum 150cl · checked 23 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£152.00 £101.33/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Tasting Notes
Tasted by
ItalianWines editorial
Tasted on
19 June 2026
Vintage in glass
2019
Source
Drinker consensus · confidence Medium
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

The 2019 Poggio alle Mura opens brilliant ruby, with currant and black cherry to the fore over the rhubarb and roasted note Banfi calls out in its own sheet. Tobacco, leather and dried mushroom build underneath, the earthy, savoury layer Vivino drinkers reach for first, lifted by a spicy edge of white pepper and juniper.

Black cherryBlack cherry
BlackcurrantBlackcurrant
PlumPlum
JuniperJuniper
TobaccoTobacco
Forest FloorForest Floor
LeatherLeather
LiquoriceLiquorice
VanillaVanilla
Palate

Full-bodied and decidedly structured, as the producer promises, yet the tannins are soft and velvety rather than gripping, a hallmark of Banfi's Horizon hybrid tanks and two years in French botti and barriques. Black cherry and plum sit on bright Sangiovese acidity, framed by vanilla and liquorice from the oak, with leather and forest floor giving it depth at 15%.

Finish

Long and savoury, closing on the white pepper and juniper of the producer's note with wild herb and iron the critics flag, and a fine grain of tannin that calls for food.

Overall

A polished, modern-classic Brunello and one of Montalcino's benchmark single vineyards, first made in 1997. The exceptional 2019 earned James Suckling 96 and Wine Spectator 94, and Vivino drinkers rate the vintage 4.3 across more than 500 ratings; bold but smooth, it drinks well now and rewards a decade more in the cellar.

Drink now Best by 2044
Live UK pricing
Best price · 75 cl £47.00 at xtrawine
Price spread £47.00 - £152.00 Across 6 UK retailers tracked
Retailers tracked 6UK 9 in stock
Vintages live 2021 · 2020 · 2019 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £62.67 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score
Best for cellar 9.0/10

A DOCG-mandated, oak-aged Brunello from an exceptional vintage with important structure: built to age fifteen to twenty years.

Best for an occasion 9.0/10

Brunello di Montalcino is among Italy's most prestigious reds, and this flagship single vineyard from a top vintage carries real celebration weight.

Best with food 8.6/10

A structured, tannic, high-acid Sangiovese built for rich food: superb with red meat, game and aged cheese, though too assertive for light or delicate dishes.

Best value 7.2/10

Premium Brunello pricing at 64 to 81 pounds, but a single-vineyard wine scoring 94 to 96 points over-delivers against pricier crus from the 2019 vintage.

Best intro to this style 5.5/10

A clear, classic expression of indigenous Sangiovese, but the firm tannin, full structure and premium price ask more of a newcomer than an easy everyday red.

Best everyday bottle 1.8/10

Full, tannic and 64 pounds and up: a serious bottle for the table, not a weeknight pour.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Brunello di Montalcino in five fields

A compact view of what the Brunello di Montalcino denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
1 varieties listed
This bottle: Sangiovese.
Minimum ageing
48 months minimum
Of which 24 months in oak.
Region / area
Comune di Montalcino, Toscana
Source: Editorial.
Style
DOCG · Brunello di Montalcino
Minimum ABV at this colour: 12.5%.
Classification
DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)
Vintages
2021 Current release
Best price
£48.00
Retailers
2 in stock
2020 Previous release
Best price
£65.00
Retailers
2 in stock
2019 Previous release
Best price
£47.00
Retailers
3 in stock
2018 Previous release
Best price
£59.20
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label
01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Brunello di Montalcino is in the DOCG tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. 1 varieties listed in the disciplinare
  • Yield ceiling. 8.0 tonnes per hectare
  • Minimum ABV. 12.5% vol
  • Minimum ageing. 48 months total (of which 24 in oak)
  • Tasting panel. Mandatory pre-release tasting commission
03

Region and area context

Brunello di Montalcino falls within Tuscany, covering Comune di Montalcino, Toscana.

Brunello di Montalcino DOCG zone The producer Wine route in the zone

Made at Castello Banfi, Montalcino. Directions

Wine route in the zone: Brunello and Rosso loop.

04

Reading the label

  • Castello BanfiProducer / estate
  • SangioveseGrape varieties
  • Brunello di Montalcino DOCGGeographic indication and quality tier
  • 2021Vintage (year of harvest)

Perfect Pairings

Dishes that go with this wine

Food Pairing
Tannin softening Strong match

Fiorentina steak and grilled red meat

Brunello's firm Sangiovese tannin binds to the protein and fat of a rare T-bone, softening on the palate while the wine's acidity cuts the char. The 2019's decidedly important structure needs the richness of grilled beef to read as velvet rather than grip.

Try with: Fiorentina steak · Tagliata · Brasato al Barolo · Arrosticini · More pairings →

Body matching Strong match

Wild game and slow braises

Full body meets full body: the wine's weight and depth match wild boar, venison and long braises without either side flattening the other. Its leather and forest-floor notes echo the gamey, savoury character of the dish.

Try with: Brasato al Barolo · Ossobuco alla Milanese · Wild boar ragu · Spezzatino di pecora · More pairings →

Aromatic bridge Good match

Truffle and mushroom pasta

The tertiary tobacco, leather and dried-mushroom notes the critics and Vivino drinkers flag bridge straight to earthy umami. Sangiovese acidity keeps a buttery truffle sauce fresh while the savoury aromatics harmonise.

Try with: Tagliatelle al tartufo · Mushroom risotto · Pappardelle ai funghi · Polenta with porcini · More pairings →

Fat cutting Good match

Aged pecorino and hard cheeses

Tannin and bright acidity scythe through the fat and salt of a mature hard cheese, resetting the palate between bites. Banfi recommends the wine with ripe cheeses, and its black-cherry fruit balances their savoury depth.

Try with: Pecorino sardo e pan carasau · Aged Pecorino Toscano · Parmigiano Reggiano · Caciocavallo · More pairings →

Acidity matching Good match

Tomato-rich roasts and ragu

Sangiovese's natural acidity is built for tomato, so it lifts a slow roast or a meaty ragu rather than clashing with it. The wine's structure stands up to the savoury richness while keeping each mouthful bright.

Try with: Porchetta · Lasagna · Pappardelle al ragu · Roast lamb · More pairings →

Avoid Clash

Delicate fish and fierce chilli heat

Brunello's firm tannin turns metallic against delicate white fish and sushi, and at 15% it has no sweetness to tame chilli heat, which only amplifies the alcohol. Light salads and fresh goat cheese are simply overwhelmed by its structure.

Skip with: Sushi and sashimi · Steamed sea bass · Thai green curry · Goat cheese salad · Pairing guide →

Drinking + cellar
Decanting
1 hour

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
High

A DOCG-mandated, oak-aged Brunello from an exceptional vintage with important structure: built to age fifteen to twenty years.

Buy now or wait?
Buy now

£47.00 for a 75cl bottle of the 2019, at Xtrawine, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust
Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 02:28 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Drawn from what drinkers consistently report on Vivino and Wine-Searcher, summarised in our own words. A crowd read across many tasters, not a single critic.

Confidence · Medium
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium

Common Questions

The 2019 Poggio alle Mura opens brilliant ruby, with currant and black cherry to the fore over the rhubarb and roasted note Banfi calls out in its own sheet. Tobacco, leather and dried mushroom build underneath, the earthy, savoury layer Vivino drinkers reach for first, lifted by a spicy edge of white pepper and juniper. Full-bodied and decidedly structured, as the producer promises, yet the tannins are soft and velvety rather than gripping, a hallmark of Banfi's Horizon hybrid tanks and two years in French botti and barriques. Black cherry and plum sit on bright Sangiovese acidity, framed by vanilla and liquorice from the oak, with leather and forest floor giving it depth at 15%.

Serve at 16-18°C. Use a Standard Balloon glass.

Brunello di Montalcino requires a minimum of 48 months ageing before release, including 24 months in oak. The Riserva tier requires 60 months.

Castello Banfi Brunello di Montalcino Poggio alle Mura pairs well with Tagliatelle al tartufo di Acqualagna, Calzone, Strucolo and similar dishes.

Castello Banfi Brunello di Montalcino Poggio alle Mura is available from 9 UK retailers, with prices starting from £47.00.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Castello Banfi Brunello di Montalcino Poggio alle Mura