IGT Red

Castellare Toscana I Sodi di San Niccolo

Castellare di Castellina

Grape
Sangiovese
Denomination
Toscana IGT
Region
Tuscany
ABV
14%
Body
Medium to full
Best price
£66.19

2021 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 8 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Castellare Toscana I Sodi di San Niccolo

£66.19 best price · 7 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

8wines Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£66.19 £88.25/L
Xtrawine Best price Save 9% 2021 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£67.00 was regular price £74.00 £89.33/L
Cellier Best price 2019 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£69.99 £93.32/L
Decantalo Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£80.78 £107.71/L
Millesima Best price 2020 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£87.20 £116.27/L
Orchardwines Best price 2017 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£95.00 £126.67/L
Orchardwines Best price 2018 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£95.00 £126.67/L
Vino Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£102.00 £136.00/L
Orchardwines Best price 2015 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£109.00 £145.33/L
Orchardwines Best price 2018 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£235.00 £156.67/L
Unavailable (4)
8wines Best price 2019 · 75cl · checked 15 Sep
Out of stock
£67.91 £90.55/L
Out of stock
8wines Best price 2020 · 75cl · checked 24 Sep
Out of stock
£67.91 £90.55/L
Out of stock
Hedonism Best price 2016 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£75.00 £100.00/L
Out of stock
Vino Best price 2019 · 75cl · checked 26 Sep
Out of stock
£89.90 £119.87/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Tasting Notes
Tasted by
ItalianWines editorial (drinker consensus)
Tasted on
11 June 2026
Vintage in glass
2019
Source
Drinker consensus · confidence Medium
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

Intense ruby moving to garnet, with the concentrated nose Castellare flags: ripe morello cherry and plum edging into preserve, lifted by violet. The sweet spice, vanilla and liquorice of half-new small oak barrels lift them too. With age the I Sodi vineyard's limestone gives a balsamic, forest-floor lift that Vivino drinkers consistently note.

VioletViolet
Black cherryBlack cherry
CherryCherry
PlumPlum
TobaccoTobacco
Forest FloorForest Floor
LeatherLeather
LiquoriceLiquorice
VanillaVanilla
Palate

The palate is dense and elegant. It is framed by the bright acidity Sangioveto keeps even at 14% from these 430-metre vineyards. Tannins are firm but, as the producer puts it, sweet and fully integrated after long ageing. They carry ripe black cherry and a savoury leather-and-tobacco edge. It is structured rather than soft, built around fruit and freshness more than oak.

Finish

The finish is long and persistent, closing on amarena, sweet spice and a fine mineral grip from the limestone soils.

Overall

This is Castellare's single-vineyard flagship, and one of the original Super Tuscans. It sits at the top of the range and rewards cellaring. Across recent vintages, Vivino's crowd rates it 4.3. They praise its elegance and balsamic complexity, while noting it needs time.

Drink now Best by 2040
Live UK pricing
Best price · 75 cl £66.19 at 8wines
Price spread £66.19 - £235.00 Across 7 UK retailers tracked
Retailers tracked 7UK 10 in stock
Vintages live 2021 · 2020 · 2019 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £88.25 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score
Best with food 9.0/10

Bright Sangiovese acidity and firm, integrated tannin make it a classic table red for red meat, ragù and aged cheese.

Best for an occasion 9.0/10

A benchmark Super Tuscan from a famed Cru, ideal for a special table or as a gift.

Best for cellar 8.8/10

24 to 30 months in barrique, a year in bottle and 15-plus years of cellar potential put it firmly in collector territory.

Best intro to this style 6.2/10

A textbook Sangiovese profile, but its firm tannin, barrique spice and need for cellar time suit experienced drinkers more.

Best value 5.0/10

At about £65 to £85 it sits above the mid-point for Tuscan reds, fair for a single-vineyard flagship but not an everyday buy.

Best everyday bottle 2.5/10

A structured, premium bottle to plan around a meal or occasion, not a midweek pour.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Toscana in five fields

A compact view of what the Toscana denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
Variety list not yet recorded
This bottle: Sangiovese.
Minimum ageing
Recorded by producer
Disciplinare ageing rule not yet recorded.
Region / area
Arezzo · Firenze · Grosseto · Livorno · Lucca · Massa Carrara · Pisa · Pistoia · Prato · Siena
Source: Disciplinare.
Style
IGT · Toscana
Classification
IGT (Indicazione Geografica Tipica)
Vintages
2021 Current release
Best price
£66.19
Retailers
3 in stock
2020 Previous release
Best price
£80.78
Retailers
2 in stock
ABV
14.0%
Window
Drink now through 2040

2020 was a warm, drier Tuscan year giving a slightly riper, rounder Sodi. Good now with air, with cellar potential through the 2030s.

2019 Previous release
Best price
£69.99
Retailers
1 in stock
ABV
14.0%
Window
Drink now through 2040

Tuscany's 2019 is widely rated an outstanding Sangiovese vintage, balanced and classically structured. After 24 to 30 months in barrique this Sodi drinks well from 2024 and holds past 2035.

2018 Previous release
Best price
£95.00
Retailers
2 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label
01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Toscana is in the IGT tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. Varieties not yet recorded
  • Tasting panel. No mandatory pre-release tasting
03

Region and area context

Toscana falls within Tuscany, covering Arezzo · Firenze · Grosseto · Livorno · Lucca · Massa Carrara · Pisa · Pistoia · Prato · Siena.

Wine appellations of Tuscany

Made at Castellare di Castellina, Castellina in Chianti.

04

Reading the label

  • Castellare di CastellinaProducer / estate
  • SangioveseGrape varieties
  • Toscana IGTGeographic indication and quality tier
  • 2021Vintage (year of harvest)
Food Pairing
Tannin softening Strong match

Bistecca and grilled red meat

The firm, integrated Sangiovese tannin binds the protein and char of grilled red meat, while 14% body stands up to a rare T-bone. Fat and salt soften the tannin so the fruit shows.

Try with: Fiorentina steak · Tagliata · Grilled lamb · Porchetta · More pairings →

Acidity matching Strong match

Tomato-rich Tuscan pasta and ragù

Sangiovese's bright acidity mirrors the acidity of tomato and slow-cooked meat sauce, keeping a rich ragù fresh rather than heavy. A classic central-Italian table match.

Try with: Agnello Ragu Lucano · Pici · Pappardelle al ragù · Pasta sugo di carne · More pairings →

Fat cutting Good match

Aged Tuscan cheeses

Acidity and tannin cut the fat and salt of hard, aged cheese, the producer's own go-to pairing. Mature Pecorino Toscano and Parmigiano echo the wine's savoury depth.

Try with: Pecorino sardo e pan carasau · Aged Pecorino Toscano · Parmigiano Reggiano · More pairings →

Body matching Good match

Earthy mushroom and game dishes

The tertiary forest-floor and leather notes of a maturing Sodi bridge to earthy mushrooms and game, while the medium-full body matches their weight without burying them.

Try with: Porcini mushroom risotto · Truffle risotto · Roast game · More pairings →

Aromatic bridge Good match

Herb-roasted pork

The sweet barrique spice and vanilla bridge the rosemary and fennel of Tuscan roast pork, while acidity keeps the rich, fatty meat lively on the palate.

Try with: Porchetta · Roast pork loin · Herb-roasted chicken · More pairings →

Avoid Clash

Delicate fish and fiery heat

Firm tannin overwhelms delicate raw fish and shellfish, turning metallic, and chilli heat amplifies the tannin and 14% alcohol so the wine reads hot and hard.

Skip with: Sushi · Oysters · Vindaloo · Sweet-and-sour pork · Pairing guide →

Drinking + cellar
Decanting
1 hour

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
High

24 to 30 months in barrique, a year in bottle and 15-plus years of cellar potential put it firmly in collector territory.

Buy now or wait?
Buy now

£66.19 for a 75cl bottle of the 2021, at 8wines, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust
Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 02:27 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Drawn from what drinkers consistently report on Vivino and Wine-Searcher, summarised in our own words. A crowd read across many tasters, not a single critic.

Confidence · Medium
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium
Related
Producer
Castellare di Castellina Tuscany
Denomination
Toscana IGT

Common Questions

Intense ruby moving to garnet, with the concentrated nose Castellare flags: ripe morello cherry and plum edging into preserve, lifted by violet. The sweet spice, vanilla and liquorice of half-new small oak barrels lift them too. With age the I Sodi vineyard's limestone gives a balsamic, forest-floor lift that Vivino drinkers consistently note. The palate is dense and elegant. It is framed by the bright acidity Sangioveto keeps even at 14% from these 430-metre vineyards. Tannins are firm but, as the producer puts it, sweet and fully integrated after long ageing. They carry ripe black cherry and a savoury leather-and-tobacco edge. It is structured rather than soft, built around fruit and freshness more than oak.

Serve at 16-18°C. Use a Standard Balloon glass.

Castellare Toscana I Sodi di San Niccolo is available from 10 UK retailers, with prices starting from £66.19.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Castellare Toscana I Sodi di San Niccolo