DOC Red

Azienda Agricola Arianna Occhipinti Siccagno Nero d'Avola

Azienda Agricola Arianna Occhipinti
Grape
Nero d'Avola
Denomination
Sicilia DOC
Region
Sicily
Body
Medium to full
Best price
£35.20

2023 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 4 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Azienda Agricola Arianna Occhipinti Siccagno Nero d'Avola

£35.20 best price · 4 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Vino Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£35.20 £46.93/L
Decantalo Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£35.33 £47.11/L
Millesima Best price 2023 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£36.90 £49.20/L
Vinissimus Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£39.78 £53.04/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Tasting Notes

Tasting notes published by the producer, included verbatim with attribution.

Tasted by
Arianna Occhipinti
Source
Producer notes · confidence High
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Overall

Siccagno is my Nero d'Avola, born from that concentrated grape which is precisely called Siccagna. The Nero that tells so much about Sicily, which is wild, but also fresh and elegant, with a flavor of red fruits.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £35.20 at vino
Price spread £35.20 - £39.78 Across 4 UK retailers tracked
Retailers tracked 4UK 4 in stock
Vintages live 2023 Current release: 2023
Per-litre (75 cl basis) £46.93 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Denomination Compliance Snapshot

Sicilia in five fields

A compact view of what the Sicilia denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
11 varieties listed
This bottle: Nero d'Avola.
Minimum ageing
Recorded by producer
Disciplinare ageing rule not yet recorded.
Region / area
Sicily: the whole island, from the Trapani coast in the west to the slopes of Etna in the east
Source: Disciplinare.
Style
DOC · Sicilia
Classification
DOC (Denominazione di Origine Controllata)
Vintages
2023 Current release
Best price
£35.20
Retailers
4 in stock
2022 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label
01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Sicilia is in the DOC tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. 11 varieties listed in the disciplinare
  • Yield ceiling. 13.0 tonnes per hectare
  • Tasting panel. No mandatory pre-release tasting
03

Region and area context

Sicilia falls within Sicily, covering Sicily: the whole island, from the Trapani coast in the west to the slopes of Etna in the east.

Sicilia DOC zone The producer Wine routes in the zone

Made at Azienda Agricola Arianna Occhipinti, Vittoria. Directions

Wine routes in the zone: Strada del Vino dell'Etna, Strada del Vino Cerasuolo di Vittoria, Strada del Vino Marsala e Pantelleria.

04

Reading the label

  • Azienda Agricola Arianna OcchipintiProducer / estate
  • Nero d'AvolaGrape varieties
  • Sicilia DOCGeographic indication and quality tier
  • 2023Vintage (year of harvest)
Drinking + cellar
Decanting
1 hour

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Buy now or wait?
Buy now

£35.20 for a 75cl bottle of the 2023, at Vino, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust
Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 02:18 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Notes published by the producer, quoted with attribution.

Confidence · High
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium

Common Questions

Nero d'Avola (Neh-roh DAH-voh-lah) is the most widespread grape variety in Sicily. Avola is a tiny little village in the south-east of Sicily, and Nero d’Avola is its signature grape. The grape is grown all over the island. It is mainly found in the provinces of Agrigento, Caltanissetta and Siracusa. It gives excellent results in wines made from it alone. It is also used in blends with other international red grapes, such as Cabernet Sauvignon, Merlot and Syrah. It blends with native Sicilian grapes too, such as Frappato, Perricone, Nerello Cappuccio and Nerello Mascalese. Together they create full bodied, sumptuous reds.

Serve at 16-18°C. Use a Large Balloon glass.

Azienda Agricola Arianna Occhipinti Siccagno Nero d'Avola is available from 4 UK retailers, with prices starting from £35.20.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Azienda Agricola Arianna Occhipinti Siccagno Nero d'Avola