DOCG Sparkling

Valdo Marca Oro Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Extra Dry

Valdo Spumanti
Grape
Glera
Denomination
Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG
Region
Veneto
ABV
11%
Drink
Now to 2027

Valdo's gold-label Prosecco from the Valdobbiadene hills, made only from Glera. Extra Dry means a shade sweeter than Brut: apple, acacia and honey, soft bubbles, 11% alcohol. About £15 a bottle, from Italy's top Prosecco tier.

Best price
£13.90

75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 1 UK retailer. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Extra Dry Marca Oro Valdo

£13.90 best price · 1 retailer in stock · checked 27 Sep 2026

One shop sells this wine in the UK, so there is no price to compare between shops. Each price is the one on its page today, read daily.

Vino Best price Not stated · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£13.90 £18.53/L
Vino Best price Not stated · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£30.30 £20.20/L
Vino Best price Not stated · Double magnum 300cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£88.00 £29.33/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Tasting Notes

What Valdo Marca Oro tastes like

Valdo calls it slim and gentle, with a light sweetness at the end. Extra Dry holds 12 to 17 grams of sugar a litre under EU rules, so it is a shade sweeter than a Brut, not drier. Most people assume the opposite.

Tasted by
Valdo Spumanti
Tasted on
5 September 2026
Source
Producer notes · confidence High
Nose

Valdo's own note calls the smell unmistakably fruity: wild apple, Golden apple, acacia flowers and honey. Drinkers say much the same. Apple, pear and green apple are the notes named most often across 24,571 ratings on Vivino. The floral lift sits behind the fruit rather than in front of it.

LemonLemon
AcaciaAcacia
ElderflowerElderflower
AppleApple
Green AppleGreen Apple
PearPear
HoneyHoney
Palate

Valdo describes the taste as slim and gentle, of moderate body, with a light sweetness left at the end. That sweetness is the Extra Dry label doing its job. EU rules set Extra Dry at 12 to 17 grams of sugar a litre, against under 12 for Brut. The bubbles are soft rather than sharp, which is what three months in a sealed tank gives you instead of years in bottle.

Finish

Short and clean. At 11% alcohol there is no heat to carry it on, and the light sweetness Valdo leaves at the end fades away with the apple.

Overall

This is Valdo's flagship gold label, built to be drunk young, inside about 18 months of bottling. The public verdict is warm rather than excited: 3.7 out of 5 from 24,571 Vivino ratings, praised as easy and soft, never as complicated.

Drink now Best by 2027
Live UK pricing

Marca Oro at about £15, and what the big bottles cost

The standard bottle works out at about £20 a litre. The magnum is the same per litre or a shade less, so it is the cheap way to buy more. The 3-litre jeroboam in its wooden box costs clearly more per litre, because you are paying for the box too.

Best price · 75 cl £13.90 at vino
Only sold by Vino The only UK shop we track for this wine, so there is no price to compare
Vintages live NV Current release: NV
Per-litre (75 cl basis) £18.53 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score

Where Marca Oro fits

It scores high for everyday drinking and for beginners: 11% alcohol, soft bubbles and about £15. It scores low for cellaring, because Valdo built it to be drunk young.

Best intro to this style 9.2/10

Soft bubbles, apple and honey, only 11% alcohol and a touch of sweetness, so nothing about it is hard work.

Best everyday bottle 8.8/10

Cheap enough at about £15, light at 11%, and it opens a Tuesday as happily as a party.

Best with food 8.2/10

Fizz and a light sweetness handle fried food, salt and mild chilli, though it is too delicate for red meat.

Best value 8.0/10

About £15 for Italy's top Prosecco tier, with 91 points from Falstaff and a Mundus Vini Best of Show behind it.

Best for an occasion 7.2/10

A gold label from the DOCG hills that also comes in magnum and 3-litre sizes, so it dresses up well without costing much.

Best for cellar 1.2/10

Valdo gives it three months in tank and two in bottle and says drink it young, so there is nothing to age.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Conegliano Valdobbiadene Prosecco in five fields

A compact view of what the Conegliano Valdobbiadene Prosecco denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
1 varieties listed
This bottle: Glera.
Minimum ageing
Recorded by producer
Disciplinare ageing rule not yet recorded.
Region / area
The hill country of fifteen communes between Conegliano and Valdobbiadene in the province of Treviso: Conegliano, San Vendemiano, Colle Umberto, Vittorio Veneto, Tarzo, Cison di Valmarino, San Pietro di Feletto, Refrontolo, Susegana, Pieve di Soligo, Farr
Source: Disciplinare.
Style
DOCG · Conegliano Valdobbiadene Prosecco
Classification
DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)
Vintages

Marca Oro carries no vintage year

Valdo blends this to one house style every harvest, so no year appears on the label. It spends three months in tank and two in bottle, then goes out. Drink it inside about 18 months of bottling.

NV Non-vintage
Best price
£13.90
Retailers
3 in stock
ABV
11.0%
Window
Drink now through 2027

Marca Oro carries no year on the label. Valdo blends it to the same house style every harvest, then releases it after three months in tank and two in bottle. Drink it inside about 18 months, while the apple and acacia are still bright.

NV Non-vintage
Best price
not listed
Retailers
0 in stock
ABV
11.0%
Window
Drink now through 2027

Marca Oro carries no year on the label. Valdo blends it to the same house style every harvest, then releases it after three months in tank and two in bottle. Drink it inside about 18 months, while the apple and acacia are still bright.

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label

Falstaff gave Marca Oro 91 points

Falstaff scored it 91 out of 100. It took Best of Show at the Mundus Vini Prosecco Show in 2020 and gold at the Berliner Wein Trophy the same year. Valdo has been bottling in Valdobbiadene since 1926 and turns 100 this year.

01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Conegliano Valdobbiadene Prosecco is in the DOCG tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. 1 varieties listed in the disciplinare
  • Yield ceiling. 13.5 tonnes per hectare
  • Tasting panel. Mandatory pre-release tasting commission
03

Region and area context

Conegliano Valdobbiadene Prosecco falls within Veneto, covering The hill country of fifteen communes between Conegliano and Valdobbiadene in the province of Treviso: Conegliano, San Vendemiano, Colle Umberto, Vittorio Veneto, Tarzo, Cison di Valmarino, San Pietro di Feletto, Refrontolo, Susegana, Pieve di Soligo, Farr.

The zone the estate stands in The producer

Made at Valdo Spumanti, Valdobbiadene. Directions

04

Reading the label

  • Valdo SpumantiProducer / estate
  • GleraGrape varieties
  • Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCGGeographic indication and quality tier
  • 11.0% volAlcohol by volume
05

What sits behind the price of Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Extra Dry Marca Oro Valdo

Tracked from
£13.90
Direction
Mostly cost up
Drivers
4 up / 2 down
Main factor
Three months in a tank, not years in a bottle
  1. 01

    The DOCG hills cap the crop at 13.5 tonnes a hectare

    Cost up

    The rules for these hills allow 13.5 tonnes of grapes a hectare. Plain Prosecco DOC out on the flat allows 18. Fewer grapes off the same land costs more per bottle.

  2. 02

    Steep slopes mean hand work

    Cost up

    The DOCG rules note the slopes are steep enough that machines only partly work, so most vineyard jobs are done by hand. Valdo picks the Glera for this wine by hand in the second half of September.

  3. 03

    Three months in a tank, not years in a bottle

    Cost down

    Valdo gives Marca Oro three months in a sealed tank and two in bottle. Bottle-fermented sparkling wine sits for years before sale. That short wait is the main reason a DOCG sparkling can land at about £15.

  4. 04

    Valdo sells around 19 million bottles a year

    Cost down

    Marca Oro is the flagship of a house that sells roughly 19 million bottles a year. Glass, corks, labels and bottling all get cheaper at that size, and the saving shows in the shelf price.

  5. 05

    UK duty and VAT take about a third of £15

    Cost up

    At 11% alcohol, UK duty on a 750ml bottle is about £2.53, and VAT takes a sixth of whatever you pay, roughly £2.50 on a £15 bottle. The low alcohol helps: duty rises with strength, so a 13.5% wine pays more.

  6. 06

    The 3-litre jeroboam costs half as much again per litre

    Cost up

    The standard bottle is about £20 a litre and the magnum about the same. The 3-litre jeroboam in its wooden box works out near £29 a litre, so the box and the rarity are what you are paying for.

01

The DOCG hills cap the crop at 13.5 tonnes a hectare

Cost up

The rules for these hills allow 13.5 tonnes of grapes a hectare. Plain Prosecco DOC out on the flat allows 18. Fewer grapes off the same land costs more per bottle.

Perfect Pairings

Dishes that go with this wine

Food Pairing

Fried food, shellfish and the Venice lagoon

Valdo puts it forward as an aperitif and with delicate fish. The Venetian classics fit best: creamed salt cod, seafood risotto and sarde in saor. The fizz and the light sweetness also make short work of batter and salt.

Fat cutting Strong match

Bubbles and a little sugar beat fried food

Hot oil and salt coat your tongue. The fizz scrubs it clean, and the small amount of sugar in an Extra Dry rounds off the salt. At 11% alcohol it stays out of the way instead of adding heat on top of the fat.

Try with: Fish and Chips · Arancini · Gnocco fritto · Peperoni Cruschi · Prawn Tempura · More pairings →

Acidity matching Strong match

Made for the seafood of the Venice lagoon

Glera off the Valdobbiadene hills keeps a firm line of acid, and salty shellfish needs exactly that. Creamed salt cod and the tiny grey shrimp of the lagoon come from about an hour down the road. The match is local before it is clever.

Try with: Baccala Mantecato · Polenta e schie · Squid ink risotto · Impepata di cozze · More pairings →

Sweet balance Good match

The sugar in Extra Dry takes the burn off chilli

Extra Dry carries 12 to 17 grams of sugar a litre, and sugar is what cools chilli heat. Alcohol makes heat worse, and at 11% there is little of it here. That makes this a better takeaway bottle than a bone-dry Brut.

Try with: Kerala prawn curry · Prawn masala · Tandoori prawns · Salt and pepper prawns · More pairings →

Aromatic bridge Good match

Apple, acacia and honey to open a meal

Valdo describes the smell as wild apple, acacia flowers and honey. Those notes sit under salty nibbles rather than fighting them. Valdo asks for 6 to 7 degrees in the glass, colder than most people pour Prosecco.

Try with: Oysters · Arancini · Baccala Mantecato · Focaccia · More pairings →

Avoid Clash

Leave it alone with slow-cooked red meat

This is a light, sweet-edged sparkling wine of 11% alcohol. Against braised beef or a thick meat sauce it simply disappears, and the sugar sits awkwardly against the savoury depth. Pour a Valpolicella Ripasso instead, a smooth medium-bodied red from the same corner of Veneto.

Skip with: Brasato al Barolo · Ragu alla bolognese · Ossobuco alla Milanese · Fiorentina steak · Pairing guide →

Drinking + cellar

Marca Oro is not a wine to lay down

Valdo builds this for freshness, not for age. Three months in tank, two in bottle, then out of the door. It is at its best inside 18 months and tired by two years.

Drinking window
2026 → 2027

Best in the years above; holds without falling over either side.

Decanting
Not needed

Pour it straight from the bottle.

Cellar potential
Low

Valdo gives it three months in tank and two in bottle and says drink it young, so there is nothing to age.

Buy now or wait?
Buy now

£13.90 for a 75cl bottle, at Vino, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust

How we checked Marca Oro

Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 01:50 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Notes published by the producer, quoted with attribution.

Confidence · High
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium
Related

Marca Oro, Valdo and the Valdobbiadene hills

Common Questions

Yes, despite how it sounds. EU labelling rules put Brut under 12 grams of sugar a litre and Extra Dry at 12 to 17. So Extra Dry is the sweeter of the two. Valdo describes Marca Oro as leaving a light sweetness at the end.

The DOCG comes only from the hills of 15 villages between Conegliano and Valdobbiadene, and the rules there cap the crop at 13.5 tonnes of grapes a hectare. Ordinary Prosecco DOC covers a far bigger area, much of it flat, and allows 18 tonnes. Those hills were made a UNESCO World Heritage site in 2019.

Apple, acacia flowers and honey, with soft bubbles and a light sweetness at the end. Valdo calls it slim and gentle. At 11% alcohol it is lighter than most white wine.

Drink it. Valdo gives it three months in tank and two in bottle, then sells it, and it is at its best inside about 18 months. It has nothing to gain from being kept.

The magnum is. At about £30 for 1.5 litres it costs roughly the same per litre as the standard bottle. The 3-litre jeroboam in its wooden box is around £88, nearer £29 a litre, so you pay extra for the box and the size.

Fried and salty things first: battered fish, arancini, gnocco fritto. Then shellfish and Venetian seafood, which is what Valdo suggests. It also handles a mild curry, because the sugar cools chilli heat.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Extra Dry Marca Oro Valdo