DOC Red

Tenuta delle Terre Nere Calderara Sottana Etna Rosso

Tenuta delle Terre Nere
Denomination
Etna DOC
Region
Sicily
ABV
13%
Body
Medium
Best price
£60.00

2023 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 5 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Tenuta delle Terre Nere Calderara Sottana Etna Rosso

£60.00 best price · 5 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Corneyandbarrow Best price 2022 · Case of 6 · £311.98 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£52.00 a bottle · £69.33/L
Hedonism Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£60.00 £80.00/L
Hedonism Best price 2017 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£60.00 £80.00/L
Millesima Best price 2023 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£63.20 £84.27/L
Millesima Best price 2019 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£66.90 £89.20/L
Decantalo Best price 2024 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£67.74 £90.32/L
Millesima Best price 2021 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£72.20 £96.27/L
Xtrawine Best price 2023 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£81.00 £108.00/L
Unavailable (1)
Xtrawine Best price 2021 · 75cl · checked 14 Sep
Out of stock
£81.00 £108.00/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £60.00 at hedonism
Price spread £52.00 - £81.00 Across 5 UK retailers tracked
Retailers tracked 5UK 8 in stock
Vintages live 2024 · 2023 · 2022 Current release: 2024
Per-litre (75 cl basis) £80.00 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2024 Current release
Best price
£67.74
Retailers
1 in stock
2023 Previous release
Best price
£60.00
Retailers
3 in stock
2022 Previous release
Best price
£52.00 a bottle, by the case of 6
Retailers
1 in stock
2021 Previous release
Best price
£72.20
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Tenuta delle Terre Nere Calderara Sottana Etna Rosso