DOCG Red

Le Chiuse Brunello di Montalcino DOCG

Azienda Agraria Le Chiuse
Grape
Sangiovese
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Drink
2027 to 2043

Traditional Brunello from Le Chiuse, the Biondi-Santi family's old Riserva vineyard on Montosoli. Organic Sangiovese aged three years in old Slavonian casks: cherry, violet, tobacco and firm tannin. UK prices from £75 for the 2021.

Best price
£74.00

2021 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 5 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Le Chiuse Brunello di Montalcino

£74.00 best price · 5 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Vino Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£74.00 £98.67/L
Hedonism Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£75.00 £100.00/L
Xtrawine Best price 2021 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£92.00 £122.67/L
Bbr Best price 2020 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£152.00 £101.33/L
Corneyandbarrow Best price 2013 · Case of 6 · £1,345.72 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£224.29 a bottle · £299.05/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Tasting Notes

What Le Chiuse's Brunello tastes like, from Montosoli's north slope

Le Chiuse ages its Brunello for about three years in old Slavonian casks and a year in bottle, so the wood stays in the background. Below, what 874 Vivino reviewers and Wine Spectator's 95-point review of the 2021 found in the glass.

Tasted by
ItalianWines editorial (Vivino drinker consensus, 5,211 ratings)
Tasted on
2 September 2026
Source
Drinker consensus · confidence Medium
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

Vivino's 874 written reviews of this Brunello lead with tobacco, oak and vanilla. Leather, earth and smoke come next, then cherry and red fruit; violet and dried rose get 21 mentions. Wine Spectator found black cherry, blackberry, earth, leather, iron and wild rosemary in the 2021. The oak here is old. Le Chiuse ages only in big Slavonian casks, some over thirty years old, chosen so the wood never overpowers the wine.

VioletViolet
Black cherryBlack cherry
CherryCherry
TobaccoTobacco
Forest FloorForest Floor
LeatherLeather
LiquoriceLiquorice
VanillaVanilla
Palate

Medium-bodied, dry and fresh, with the firm tannin and bright acidity of Sangiovese from a north-facing hill. Le Chiuse's vines sit at 330 metres on the north-north-east side of Montosoli, on old sea-bed soils of sandstone and clay. The family say this plot gives deeper, broader wines than their south-facing Pullera vineyard. Wine Spectator on the 2021: 'Guided by vibrant acidity; with aeration, the tannins are well-integrated.'

Finish

Long and savoury, with the tobacco and dried-rose notes drinkers report. About three years in old cask and a year in bottle before release mean the wood shows as texture and a touch of vanilla, not as toast.

Overall

A traditional Brunello from vines the Biondi-Santi family used for their Riserva from the late 18th century. Today Simonetta Valiani and her son Lorenzo Magnelli farm them organically. Drinkers rate the wine 4.3 across 5,211 Vivino ratings, and the 1999 (4.6) and 2016 (4.5) show how well it ages. Buy the 2021 to keep until at least 2027; the 2013 is the one to drink now.

Drink now Best by 2043
Live UK pricing

Where to buy Le Chiuse Brunello in the UK, and what to pay

Three vintages are on sale. The 2021 costs £75 on offer at Vino.com (down from £98) and £92 at Xtrawine. Berry Bros. & Rudd has a 2020 magnum at £152, and Corney & Barrow the 2013 in a case of six at £1,346, about £224 a bottle.

Best price · 75 cl £74.00 at vino
Price spread £74.00 - £224.29 Across 5 UK retailers tracked
Retailers tracked 5UK 5 in stock
Vintages live 2021 · 2020 · 2013 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £98.67 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score

How Le Chiuse Brunello scores on the Italian Wine Fit Score

Four scores out of ten. Le Chiuse's Brunello rates highest for cellar and food and lowest for value. At £75 and up, and best from 2027, it is a wine to keep for the right dinner.

Best for cellar 9.2/10

Brunello rules hold it back to the fifth year after harvest, and Le Chiuse adds about three years in cask and one in bottle. Wine Spectator's window for the 2021 runs to 2043; on Vivino the 1999 still rates 4.6.

Best with food 9.0/10

Medium-bodied, dry, high in acidity and tannin: the classic food red. Steak, roasts, ragu, game and aged cheese all work; only fish, spice and sweet dishes do not.

Best for an occasion 8.8/10

Italy's top DOCG tier, a family estate with the Biondi-Santi name behind it and a 95-point review for the 2021. A natural gift for anyone who loves Tuscan reds.

Best value 5.8/10

£75 on offer at Vino.com for a 95-point Brunello from a seven-hectare estate with Biondi-Santi roots is fair, not cheap. The 2013 case at Corney & Barrow works out at about £224 a bottle.

Best intro to this style 4.2/10

Dry, firm and savoury rather than fruity, and the 2021 is best from 2027. A rewarding second Brunello, not the bottle to start with.

Best everyday bottle 1.2/10

At £75 and up, and at its best from 2027, this is a wine for a planned dinner. The 2013 is the readiest of the three vintages on sale; the 2020 magnum opens from 2026.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Brunello di Montalcino in five fields

A compact view of what the Brunello di Montalcino denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
1 varieties listed
This bottle: Sangiovese.
Minimum ageing
48 months minimum
Of which 24 months in oak.
Region / area
Comune di Montalcino, Toscana
Source: Editorial.
Style
DOCG · Brunello di Montalcino
Minimum ABV at this colour: 12.5%.
Classification
DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)
Vintages

2013, 2020 or 2021 Le Chiuse: which vintage to buy

Montalcino's Consorzio gave 2020 five stars and 2013 four, then dropped its star system. Wine Spectator scored the 2021 95 points with a window of 2027 to 2043, and James Suckling calls the 2021s elegant, with finer tannins than 2018 and 2020.

2021 Current release
Best price
£74.00
Retailers
2 in stock
Window
Ready from 2027 to 2043

A spring frost cut the 2021 crop, then an even summer ripened what was left. Wine Spectator scored Le Chiuse's 2021 95 points and wrote 'Best from 2027 through 2043'; the peak year here is the middle of that window. James Suckling calls the 2021 Brunellos elegant, with finer tannins than 2018 and 2020.

2020 Previous release
Best price
£75.00
Retailers
2 in stock
Window
Drink now through 2040

2020 was the last vintage the growers' Consorzio rated with stars, and it gave five. Wine Spectator calls Le Chiuse's 2020 'bright and peppery'. It is sold here only as a magnum, which ages more slowly than a bottle: drink it from 2026 to about 2040.

2013 Previous release
Best price
£224.29 a bottle, by the case of 6
Retailers
1 in stock
Window
Drink now through 2027

Montalcino's growers gave 2013 four stars out of five. Corney & Barrow, who sell this vintage in a case of six, put its drinking window at 2019 to 2027, so it is the one to open now.

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label

Brunello di Montalcino rules, and how Le Chiuse goes beyond them

Brunello must be 100% Sangiovese, aged at least two years in wood and released from the fifth year after harvest. Le Chiuse's Brunello spends about three years in cask and a year in bottle, and its vines crop about 30% under the legal maximum.

01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Brunello di Montalcino is in the DOCG tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. 1 varieties listed in the disciplinare
  • Yield ceiling. 8.0 tonnes per hectare
  • Minimum ABV. 12.5% vol
  • Minimum ageing. 48 months total (of which 24 in oak)
  • Tasting panel. Mandatory pre-release tasting commission
03

Region and area context

Brunello di Montalcino falls within Tuscany, covering Comune di Montalcino, Toscana.

Brunello di Montalcino DOCG zone The producer Wine route in the zone

Made at Azienda Agraria Le Chiuse, Montalcino. Directions

Wine route in the zone: Brunello and Rosso loop.

04

Reading the label

  • Azienda Agraria Le ChiuseProducer / estate
  • SangioveseGrape varieties
  • Brunello di Montalcino DOCGGeographic indication and quality tier
  • 2021Vintage (year of harvest)
  • Imbottigliato all’origineEstate-bottled
05

What sits behind the price of Le Chiuse Brunello di Montalcino

Tracked from
£74.00
Direction
Mostly cost up
Drivers
5 up / 1 down
Main factor
A small estate: about 40,000 bottles a year
  1. 01

    A small estate: about 40,000 bottles a year

    Cost up

    Le Chiuse's Brunello vines cover under ten football pitches on the Montosoli hill, and Xtrawine puts total production at about 40,000 bottles. Every fixed cost, from the underground cellar to the organic certificate, is spread over a small number of bottles.

  2. 02

    Low yields: about 30% under the Brunello maximum

    Cost up

    Official figures put Le Chiuse at 55 quintals of grapes against the 80 the Brunello rules allow from the same area, with medium-small bunches picked and sorted by hand. Fewer grapes per vine means more vineyard per bottle.

  3. 03

    Five years from harvest to sale

    Cost up

    Le Chiuse keeps the wine about three years in big Slavonian casks, bottles it by gravity in the fourth year after harvest and rests it a further year in bottle. That is five years of cellar space and cash before the 2021 earned a penny in 2026.

  4. 04

    Certified organic farming and native yeasts

    Cost up

    The estate farms with certified organic methods, keeps the soil loose to feed its microbes, and ferments with native yeasts in steel and concrete. More hours in the vineyard per bottle than a conventional estate.

  5. 05

    UK duty and VAT

    Cost up

    At about 14.5% alcohol UK duty is about £3.33 a bottle at the February 2026 rate of £30.62 per litre of pure alcohol. VAT then adds 20%: on Vino.com's £75 offer price about £15.70 goes to the Treasury.

  6. 06

    Sold direct from Italy by two online shops

    Cost down

    The two cheapest UK-delivered prices, £75 at Vino.com and £92 at Xtrawine, come from Italian shops shipping direct. The 2013 through a London fine-wine merchant costs about £224 a bottle in a case of six.

01

A small estate: about 40,000 bottles a year

Cost up

Le Chiuse's Brunello vines cover under ten football pitches on the Montosoli hill, and Xtrawine puts total production at about 40,000 bottles. Every fixed cost, from the underground cellar to the organic certificate, is spread over a small number of bottles.

Perfect Pairings

Dishes that go with this wine

Food Pairing

Steak, roasts and porcini: what to eat with Le Chiuse Brunello

A dry, medium-bodied Sangiovese with bright acidity and firm tannin, made for the table. The family suggests stews, roasts, grilled meat and medium-aged cheese; Vivino's experts add beef, lamb, poultry and game.

Tannin softening Strong match

Grilled and roast beef

Beef fat and juices soften the firm tannin of this north-slope Sangiovese, and the meat's char meets the wine's tobacco and leather notes. The bistecca alla fiorentina is Tuscany's own answer; the family suggests roasts and grilled meats.

Try with: Fiorentina steak · Sunday Roast Beef · Ribeye steak · Beef wellington · More pairings →

Acidity matching Strong match

Slow-cooked meat sauces and braises

Sangiovese carries the bright acidity that tomato needs, so a long-cooked ragu tastes richer, not sharper. The wine's firm structure stands up to hours of braising, which a soft Merlot cannot. Le Chiuse itself names stews first among its matches.

Try with: Ragu alla bolognese · Lasagna · Ossobuco alla Milanese · Agnello Ragu Lucano · More pairings →

Body matching Good match

Game birds and duck

Medium-bodied Brunello is heavy enough for pheasant and duck but never crushes them. The leather, earth and smoke that Vivino drinkers find in this wine sit naturally next to game. Vivino's experts list poultry and game among its matches.

Try with: Roast Pheasant · Roast Duck · Duck breast · Venison Stew · More pairings →

Fat cutting Good match

Lamb with rosemary

The acidity cuts through lamb fat and the wine's wild-rosemary note, which Wine Spectator picked out in the 2021, echoes the herb on the meat. Vivino's experts list lamb, and Xtrawine names it too.

Try with: Rack of lamb · Lamb chops · Leg of lamb · Roast Lamb with Mint Sauce · More pairings →

Aromatic bridge Good match

Porcini, truffle and aged pecorino

The earthy side of this wine, leather and smoke in 192 Vivino mentions, bridges to mushrooms and truffle, while its acidity keeps a rich risotto from feeling heavy. Medium-aged cheese is the family's own suggestion.

Try with: Porcini mushroom risotto · Truffle risotto · Pecorino sardo e pan carasau · Cheese board · More pairings →

Avoid Clash

Chilli heat, sweet sauces and raw fish

Firm Sangiovese tannin turns bitter against chilli and metallic against raw fish, and a sweet sauce makes this dry wine taste sour. Keep it away from curries, sushi and dessert.

Skip with: Green curry · Sweet and sour chicken · Nigiri Sushi · Oysters · Chocolate cake · Pairing guide →

Drinking + cellar

Cellaring Le Chiuse Brunello: the 1999 still rates 4.6

On Vivino the 1999 (4.6) and 2016 (4.5) outscore every recent vintage, and Wine Spectator's window for the 2021 runs to 2043. The bottle is sealed with a natural one-piece cork, so store it on its side, cool and dark.

Drinking window
2027 → 2043

Peak around 2035. Best in the years above; holds without falling over either side.

Decanting
1 hour

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
High

Brunello rules hold it back to the fifth year after harvest, and Le Chiuse adds about three years in cask and one in bottle. Wine Spectator's window for the 2021 runs to 2043; on Vivino the 1999 still rates 4.6.

Buy now or wait?
Buy now

£74.00 for a 75cl bottle of the 2021, at Vino, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust

Sources behind this Le Chiuse Brunello page

Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 02:08 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Drawn from what drinkers consistently report on Vivino and Wine-Searcher, summarised in our own words. A crowd read across many tasters, not a single critic.

Confidence · Medium
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium
Related

Le Chiuse, Montalcino and the Sangiovese pages linked to this wine

Common Questions

Simonetta Valiani, granddaughter of Tancredi Biondi-Santi, with her husband Nicolò Magnelli and their son Lorenzo, who makes the wine. The estate lies just north of Montalcino on the Montosoli hill, on vines the Biondi-Santi family used for their Riserva from the late 18th century. Simonetta took the land back in the 1990s and released the first Brunello Le Chiuse.

Dry, medium-bodied and savoury, with cherry, violet, tobacco and leather, firm tannin and bright acidity. Vivino drinkers mention tobacco, oak and vanilla most often, then leather and earth. Wine Spectator found black cherry, blackberry, iron and wild rosemary in the 2021.

Until at least 2027, and Wine Spectator's window runs to 2043. The critic gave the 2021 95 points. The 2020 magnum can be opened from 2026; the 2013 is ready now.

Yes. Le Chiuse farms its vines with certified organic methods and biodynamic practices, ferments with native yeasts and owns every vineyard it uses. The wine is bottled by gravity in the family's underground cellar, built between 2002 and 2017 in the middle of the vines.

From £75 for the 2021, on offer at Vino.com (down from £98); Xtrawine lists the same vintage at £92. Berry Bros. & Rudd sells the 2020 magnum for £152, and Corney & Barrow the 2013 in a case of six at £1,346, about £224 a bottle.

Steak, roast beef, slow-cooked ragu, lamb and game, plus mushroom or truffle dishes and aged cheese. The family suggests stews, roasts, grilled meat and medium-aged cheese. Avoid chilli, sweet sauces and raw fish, which fight its firm tannin.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Le Chiuse Brunello di Montalcino