DOC Red

G.D. Vajra Langhe Nebbiolo

Azienda Agricola Vajra

Grape
Nebbiolo
Denomination
Langhe DOC
Region
Piedmont
ABV
13.5%
Body
Medium to full
Drink
Now to 2031

Pure Nebbiolo from Vajra's young vines around Barolo, held four months in steel and no oak. Wild strawberry, red cherry and rose petal, with fine tannin and real lift. The easy way into the grape behind Barolo, at about £21.

Best price
£16.12

2025 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 4 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy G.D. Vajra Langhe Nebbiolo

£16.12 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

8wines Best price 2025 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£16.12 £21.49/L
Thewinesociety Best price 2025 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£21.00 £28.00/L
Unavailable (2)
Xtrawine Best price Save 14% 2025 · 75cl · checked 26 Sep
Out of stock
£18.50 was regular price £21.50 £24.67/L
Out of stock
Decantalo Best price 2025 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£19.77 £26.36/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Tasting Notes

What Vajra's Langhe Nebbiolo tastes like

Vajra pick these grapes at first light and hold the wine four months in steel, with no oak at all. What reaches the glass is the fruit and the flowers, and nothing borrowed from a barrel.

Tasted by
G.D. Vajra
Tasted on
5 September 2026
Vintage in glass
2025
Source
Producer notes · confidence High
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

Wild strawberry, red cherry and raspberry come first, bright and clean. Behind them sit rose petals and violet, the scent Nebbiolo picks up in the hills around Barolo. Vajra harvest at first light to hold that freshness in, and you can smell the difference. A light dusting of spice sits underneath.

Rose petalRose petal
VioletViolet
CherryCherry
PlumPlum
RaspberryRaspberry
StrawberryStrawberry
Forest FloorForest Floor
SpicySpicy
Palate

Crunchy and juicy rather than heavy, with red fruit running the whole length. The tannin is firm but fine, more a grip on the gums than a wall. Acidity is high and keeps everything fresh, helped by the cold nights of the 2025 picking. Four months in steel and no oak, so nothing sits between you and the fruit.

Finish

It finishes long and perfumed, with the flowers coming back at the end. Vajra call it gourmand, and that is fair, because you want another mouthful.

Overall

This is the easy way into Nebbiolo, the grape behind Barolo. Vajra's single-vineyard Barolo costs over three times as much. Drink this one now and across the next five years. It averages 3.9 across 22,429 Vivino ratings, and drinkers keep naming the red cherry and the floral lift.

Drink now Best by 2031
Live UK pricing

What a bottle of Vajra Langhe Nebbiolo costs in the UK

The Wine Society has the 2025 at £21 a bottle, or £126 for six. Decantalo and xtrawine list it around £20 too. Prices move and stock runs out, so check the list below before you buy.

Best price · 75 cl £16.12 at 8wines
Price spread £16.12 - £21.00 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 2 in stock
Vintages live 2025 Current release: 2025
Per-litre (75 cl basis) £21.49 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score

Vajra Langhe Nebbiolo, scored six ways

It scores highest on food, because high acidity and fine tannin suit almost any roast. It scores lowest on cellaring, because four months in steel is not a wine built to wait.

Best with food 9.0/10

High acidity and fine tannin cut fat without fighting the food, which is why it copes with everything from roast duck to a truffle risotto.

Best value 8.5/10

At about £21 it sits mid-price for a Langhe Nebbiolo, but it comes from a Barolo estate whose single-vineyard bottles cost over three times as much.

Best intro to this style 7.8/10

Vajra built this as the first step into Nebbiolo, and with no oak and lots of red fruit it is easy to like, though the firm tannin still wants food.

Best everyday bottle 5.8/10

It drinks beautifully on a weeknight, but at £21 a bottle most of us will save it for a proper dinner rather than pour it every night.

Best for an occasion 5.5/10

Langhe Nebbiolo is the everyday side of Barolo country, so it lifts a good dinner without being the bottle you open for a big anniversary.

Best for cellar 4.0/10

Four months in steel and no oak means it is made to drink young, and The Wine Society give the 2025 until 2029.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Langhe in five fields

A compact view of what the Langhe denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
12 varieties listed
This bottle: Nebbiolo.
Minimum ageing
Recorded by producer
Disciplinare ageing rule not yet recorded.
Region / area
The hill communes of Cuneo province across the Langhe and Roero, with Alba at the centre
Source: Disciplinare.
Style
DOC · Langhe
Classification
DOC (Denominazione di Origine Controllata)
Vintages

The 2025 and the 2023, side by side

The 2025 is the current release, bottled on 16 March 2026 after a small harvest cut back by hail. The 2023 came from a longer, more classic season and is now hard to find. Both spend their time in steel, so the difference is the year and not the cellar.

2025 Current release
Best price
£16.12
Retailers
2 in stock
ABV
13.5%
Window
Drink now through 2031

Hail cut the 2025 crop several times, so Vajra made far less wine than usual, but they call the fruit that survived radiant. Picking ran from 12 September to 2 October under bright days and cold nights, which is why the wine tastes so fresh. Drink it now and over the next five years.

2023 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock
Window
Drink now through 2029

2023 was a classic-shaped year in Barolo: early budbreak in mid March, then a late harvest picked between 4 and 19 October with big day-to-night temperature swings. Loose bunches gave small yields and very healthy grapes. The Wine Society made it a Wine Champion and praised its tension.

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label

Vajra, in Vergne, the highest village in Barolo

Aldo Vaira started farming these vineyards organically in 1971, while he was still at university. The estate is certified organic and Equalitas sustainable, and the family works about 40 hectares, roughly 55 football pitches.

01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Langhe is in the DOC tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. 12 varieties listed in the disciplinare
  • Tasting panel. No mandatory pre-release tasting
03

Region and area context

Langhe falls within Piedmont, covering The hill communes of Cuneo province across the Langhe and Roero, with Alba at the centre.

Langhe DOC zone Wine route in the zone

Made at Azienda Agricola Vajra, Barolo.

Wine route in the zone: Langhe Nebbiolo Route.

04

Reading the label

  • Azienda Agricola VajraProducer / estate
  • NebbioloGrape varieties
  • Langhe DOCGeographic indication and quality tier
  • 2025Vintage (year of harvest)
  • 13.5% volAlcohol by volume
  • Imbottigliato all’origineEstate-bottled
05

What sits behind the price of G.D. Vajra Langhe Nebbiolo

Tracked from
£16.12
Direction
Mostly cost up
Drivers
4 up / 2 down
Main factor
UK duty and VAT on a £21 bottle
  1. 01

    UK duty and VAT on a £21 bottle

    Cost up

    At 13.5% alcohol the duty is £3.10 a bottle, and VAT adds £3.50 on a £21 price. That is £6.60 gone before the wine, the shipping or the shop's margin.

  2. 02

    Hail cut the 2025 crop

    Cost up

    Vajra record several hail events in 2025 and call the harvest small in quantity. Fewer bottles from the same year of vineyard work means each one has to carry more of the cost.

  3. 03

    Four months in steel, no barrels

    Cost down

    The 2025 sat about four months in steel tanks and was bottled on 16 March 2026. No oak to buy and only a few months of cellar space keeps it far below the price of the estate's Barolo.

  4. 04

    Young vines, not the Barolo hillsides

    Cost down

    The fruit comes from Vajra's younger plots between 280 and 550 metres, not from Bricco delle Viole or Fossati. Wine from those named Barolo sites sells at over £65 a bottle.

  5. 05

    Picked by hand over three weeks

    Cost up

    Vajra harvest by hand in the early morning to keep the fruit fresh, and this wine was picked from 12 September to 2 October. Hand work spread over three weeks costs far more than one machine pass.

  6. 06

    A Barolo name on the label

    Cost up

    Vajra's Barolo Ravera scored 96 from Robert Parker and sells at about £67. That reputation lifts what the estate can ask for its entry-level Nebbiolo.

01

UK duty and VAT on a £21 bottle

Cost up

At 13.5% alcohol the duty is £3.10 a bottle, and VAT adds £3.50 on a £21 price. That is £6.60 gone before the wine, the shipping or the shop's margin.

Perfect Pairings

Dishes that go with this wine

Food Pairing

What to eat with Vajra Langhe Nebbiolo

Vajra point at the Piedmont table this wine comes from: stuffed pasta, veal, mushrooms. Vivino drinkers reach for beef, lamb and duck. Both work, because the acidity handles fat and the tannin is fine rather than heavy.

Acidity matching Strong match

The Piedmont table it was made for

Agnolotti del Plin are tiny meat parcels finished in butter or roasting juices. The acidity here cuts that butter and resets your mouth between bites. Vajra make this wine in Vergne, in the same hills those dishes come from.

Try with: Agnolotti del Plin · Tajarin al Tartufo · Vitello Tonnato · More pairings →

Aromatic bridge Strong match

Mushrooms and truffle meet it halfway

Nebbiolo turns earthy with a few years in bottle, and The Wine Society expect forest-floor notes to build in this one. Porcini and truffle push the same savoury button. Meanwhile the rose and violet scent lifts the plate instead of weighing it down.

Try with: Porcini mushroom risotto · Truffle risotto · Tagliatelle al tartufo di Acqualagna · Polenta alla Valdostana · More pairings →

Fat cutting Good match

Roast duck and roast chicken

Crisp duck skin and roast chicken leave fat coating the palate. The high acidity in this wine scrubs it away, and the tannin is fine enough not to fight the meat. It is a lighter red than a Sunday roast usually gets, and it is better for it.

Try with: Roast Duck · Duck breast · Roast chicken · Roast turkey · More pairings →

Tannin softening Good match

Beef and lamb, roasted not stewed

Protein and fat in red meat soften tannin, so the wine tastes rounder beside a roast. This is a medium-bodied red, not a heavyweight, so plain roast beef suits it better than a long braise. Vivino drinkers put beef and lamb at the top of their list.

Try with: Sunday Roast Beef · Rack of lamb · Lamb chops · More pairings →

Salt balance Good match

Salty cheese makes it taste sweeter

Salt softens tannin and makes red fruit read sweeter. Hard sheep cheese and melting Fontina both do that here. Only four months in steel means the wine stays fresh enough to keep up with a whole board.

Try with: Pecorino sardo e pan carasau · Polenta alla Valdostana · Cheese board · More pairings →

Avoid Clash

Chilli heat is the one to skip

Tannin and chilli heat multiply each other, so the burn gets sharper and the fruit vanishes. This Nebbiolo has firm tannin and 13.5% alcohol, which makes it worse. With a hot curry, pour a chilled Moscato d'Asti instead, the low-alcohol sweet fizz Vajra also make in Piedmont.

Skip with: Crispy chilli beef · Szechuan beef · Lamb bhuna · Pizza Diavola · Pairing guide →

Drinking + cellar

How long a Vajra Langhe Nebbiolo keeps

This is not a Barolo and it is not built like one. Four months in steel, no oak, and The Wine Society give the 2025 until 2029. Buy it to drink, not to bury.

Drinking window
2026 → 2031

Peak around 2028. Best in the years above; holds without falling over either side.

Decanting
1 hour

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
Medium

Four months in steel and no oak means it is made to drink young, and The Wine Society give the 2025 until 2029.

Buy now or wait?
Buy now

£16.12 for a 75cl bottle of the 2025, at 8wines, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust

Checked against Vajra's own fact sheet

Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 02:20 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Notes published by the producer, quoted with attribution.

Confidence · High
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium
Related

Vajra, Nebbiolo and the Langhe

Common Questions

Wild strawberry, red cherry and raspberry, with rose petal and violet behind them. The tannin is firm but fine and the acidity is high, so it tastes fresh rather than heavy. Vajra hold it four months in steel and use no oak, so nothing masks the fruit.

Yes. Barolo is 100% Nebbiolo, and so is this. The difference is the vineyards and the ageing. Barolo comes from named hillside sites and spends years in wood. This comes from Vajra's younger vines and four months in steel. It costs about a third of what their Barolo does.

The 2025, because it is the one merchants actually have. Vajra bottled it on 16 March 2026 after a small, hail-hit harvest of very good fruit. The 2023 is a fine wine too, and The Wine Society made it a Wine Champion, but it has sold through and is now hard to find.

Stuffed pasta, mushrooms, truffle, veal, roast duck and roast beef. The high acidity handles fat and the tannin is fine rather than heavy, so it suits a roast without flattening it. Skip anything with real chilli heat, which sharpens the tannin.

Five years or so from now. The Wine Society give the 2025 until 2029 and 8wines say up to ten years. This is not a Barolo and it is not built like one, so buy it to drink rather than to bury.

Yes. The Vajra estate is certified organic and also certified sustainable under Equalitas. Aldo Vaira started farming these vineyards organically in 1971, while he was still a university student. The Wine Society also lists the wine as vegetarian and vegan.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

G.D. Vajra Langhe Nebbiolo