DOCG Red

Fuligni Brunello di Montalcino

Eredi Fuligni

Grape
Sangiovese
Region
Tuscany
ABV
14.5%
Body
Medium to full
Drink
2027 to 2038

Fuligni's Brunello comes from about 14 hectares of vines, mostly at Cottimelli on the cooler north-east side of Montalcino. Pure Sangiovese aged four years: cherry, leather and firm tannin. Critics average 94 points; Vivino drinkers rate it 4.2.

Best price
£72.00

2020 · 75cl · checked 26 Sep

Prices read daily from 5 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Fuligni Brunello di Montalcino

£72.00 best price · 3 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price 2020 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£72.00 £96.00/L
Hedonism Best price 2010 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£120.00 £160.00/L
Orchardwines Best price 2016 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£140.00 £186.67/L
Unavailable (3)
Vino Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£57.00 £76.00/L
Out of stock
8wines Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£64.60 £86.13/L
Out of stock
Vino Best price 2019 · 75cl · checked 24 Sep
Out of stock
£67.00 £89.33/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Tasting Notes

How Fuligni Brunello tastes: cherry, leather and firm Sangiovese tannin

Fuligni ferments each Cottimelli vineyard on its own in steel, then ages the wine two and a half to three years in wood, mostly large Slavonian casks. Drinkers on Vivino mention earthy, oaky and red-fruit notes most, and the 2020 shows ripe plum and black cherry with a mandarin-peel lift.

Tasted by
ItalianWines editorial (drinker consensus)
Tasted on
21 September 2026
Vintage in glass
2020
Source
Drinker consensus · confidence Medium
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

Red cherry and plum lead, with the leather and tobacco notes that Vivino drinkers mention most across 2,118 written reviews. On the 2020 the fruit is riper, with black cherry and a mandarin-peel lift, and a warm spice from its years in Slavonian oak.

Orange peelOrange peel
VioletViolet
Black cherryBlack cherry
CherryCherry
PlumPlum
TobaccoTobacco
LeatherLeather
OakOak
LiquoriceLiquorice
Palate

Fresh acidity and firm, fine tannin, the mark of Sangiovese grown on the rocky marl of Cottimelli, on Montalcino's cooler north-east slope. Medium-plus body at 14.5%, with the fruit sitting behind a savoury, earthy core. The 2020's warm summer makes it rounder than the tighter 2019.

Finish

Long and dry, with liquorice and a baked-earth note that 8wines' tasters pick out on the 2020. The tannin keeps a gentle grip to the end.

Overall

Fuligni's regular Brunello, the wine the estate says is ready to drink, unlike its Riserva. Critics average 94 points over 224 reviews and Vivino drinkers rate it 4.2 from 14,784 ratings, praising its balance and classic earthy style. Best from 2027 for the 2020, and a safe buy in Brunello at £63 to £84 depending on the shop and any offer.

Best by 2038
Live UK pricing

Buying Fuligni Brunello di Montalcino in the UK

Five UK shops tracked here list Fuligni's Brunello, from the current 2020 and 2019 at £63 to £84 depending on the shop and any offer, up to older 2010 and 2016 bottles. Critics average 94 points across 224 reviews, and Wine-Searcher's average shop price is about 73 euros before tax, so UK prices sit close to the market.

Best price · 75 cl £72.00 at xtrawine
Price spread £72.00 - £140.00 Across 3 UK retailers tracked
Retailers tracked 3UK 3 in stock
Vintages live 2020 · 2016 · 2010 Current release: 2020
Per-litre (75 cl basis) £96.00 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score

Where Fuligni Brunello fits: food, cellar and a special dinner

A serious Sangiovese at £63 to £84 a bottle, so it scores highest for the table, the cellar and a big occasion rather than as a weeknight bottle. With 94-point critic backing and a 4.2 Vivino score from 14,784 drinkers, it is one of the safer buys in Brunello at this price.

Best with food 9.0/10

Fresh Sangiovese acidity and firm tannin make it a natural for grilled and braised red meat, game, mushroom dishes and aged cheese.

Best for an occasion 8.8/10

A top-tier Brunello DOCG from a house whose 2021 was James Suckling's Italian wine of the year; a confident bottle for a big dinner or a gift.

Best for cellar 8.5/10

Four years' ageing by rule, rocky hillside soils at Cottimelli and Vinous windows to 2038 for the 2020 and 2040 for the 2019 and 2016.

Best value 7.2/10

Priced £63 to £84 for the current release, depending on the shop and any offer. A 94-point critic average and a 4.2 Vivino score from 14,784 drinkers make that fair for a benchmark Brunello, not a bargain.

Best intro to this style 5.5/10

A classic, savoury Sangiovese with firm tannin at £63 to £84 a bottle; better as a second or third Brunello than as a first bottle of Italian red.

Best everyday bottle 2.5/10

At £63 to £84 a bottle and best after a few years in bottle, this is a weekend or dinner-party wine, not a weeknight one.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Brunello di Montalcino in five fields

A compact view of what the Brunello di Montalcino denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
1 varieties listed
This bottle: Sangiovese.
Minimum ageing
48 months minimum
Of which 24 months in oak.
Region / area
Comune di Montalcino, Toscana
Source: Editorial.
Style
DOCG · Brunello di Montalcino
Minimum ABV at this colour: 12.5%.
Classification
DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)
Vintages

Fuligni Brunello vintages on sale: 2010, 2016, 2019 and 2020

All four years earned five stars from the Brunello consorzio. The 2010 and 2016 are classic, balanced years now drinking well. The 2019 ripened later and is the tighter, longer-lived of the two recent releases. The 2020, from a warm summer cooled by late-August rain, is rounder and ready sooner.

2020 Current release
Best price
£72.00
Retailers
1 in stock
ABV
14.5%
Window
Ready from 2027 to 2038

A warm, sunny 2020 with a dryish summer eased by late-August rain and cool September nights; the consorzio gave it five stars. Fuligni's is riper and rounder than the 2019, with black cherry, plum and a mandarin-peel lift, and Vinous opens its window in 2027.

2019 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock
Window
Ready from 2027 to 2040

A classic five-star 2019: a steady summer, then a cool, dry September with big swings between day and night. Fuligni's 2019 ripened later than the 2020 and is the tighter, longer-lived wine; Decanter gave it 98 points and Vinous opens it in 2027.

2016 Previous release
Best price
£140.00
Retailers
1 in stock
Window
Drink now through 2040

A five-star 2016 with regular rain into spring and a dry, breezy harvest; fresh red fruit and balance are the year's marks. Vinous has Fuligni's 2016 drinking from 2026 to 2040.

2010 Previous release
Best price
£120.00
Retailers
1 in stock
Window
Drink now through 2030

The celebrated 2010: good spring rain, a hot but not extreme summer and cool September nights, five stars from the consorzio. Fuligni's 2010 is in its prime now and holds to 2030 on Vinous's window.

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label

Why Fuligni is a benchmark name in Montalcino

The Fuligni family has farmed the east side of Montalcino since the early 1900s, and James Suckling named their 2021 Brunello his Italian wine of the year for 2026. The house makes no Brunello at all in poor years, as in 1972, 1976 and 2002, and only about 40,000 bottles of the 2021 were made.

01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Brunello di Montalcino is in the DOCG tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. 1 varieties listed in the disciplinare
  • Yield ceiling. 8.0 tonnes per hectare
  • Minimum ABV. 12.5% vol
  • Minimum ageing. 48 months total (of which 24 in oak)
  • Tasting panel. Mandatory pre-release tasting commission
03

Region and area context

Brunello di Montalcino falls within Tuscany, covering Comune di Montalcino, Toscana.

Brunello di Montalcino DOCG zone The producer Wine route in the zone

Made at Eredi Fuligni, Montalcino. Directions

Wine route in the zone: Brunello and Rosso loop.

04

Reading the label

  • Eredi FuligniProducer / estate
  • SangioveseGrape varieties
  • Brunello di Montalcino DOCGGeographic indication and quality tier
  • 2020Vintage (year of harvest)
  • 14.5% volAlcohol by volume
  • Imbottigliato all’origineEstate-bottled
05

What sits behind the price of Fuligni Brunello di Montalcino

Tracked from
£72.00
Direction
Mostly cost up
Drivers
4 up / 1 down
Main factor
Four years' ageing, two and a half to three of them in oak
  1. 01

    Four years' ageing, two and a half to three of them in oak

    Cost up

    Fuligni holds the Brunello four years before sale. Two and a half to three of those are in wood, mostly large Slavonian casks with a quarter in small French ones, then steel and about eight months in bottle. Casks and cellar space sit tied up for years.

  2. 02

    Hand-picked fruit from the Cottimelli slope, with poor years skipped

    Cost up

    The family harvests by hand on the north-east slope at 380 to 450 metres. It makes no Brunello at all in weak years such as 2002, so every bottle carries the cost of that selection.

  3. 03

    Critic standing: a 94-point average and Suckling's Italian wine of the year

    Cost up

    Wine-Searcher logs 224 critic reviews averaging 94 points, and the 2021 topped James Suckling's Top 100 Wines of Italy 2026, which lifts demand for every vintage of the regular Brunello.

  4. 04

    UK duty and VAT on a 14.5% still wine

    Cost up

    Of a £63 bottle, about £13.80 is tax: £3.33 duty on a 14.5% wine plus £10.50 VAT. The shop's margin, the importer and the estate share what is left.

  5. 05

    The regular Brunello, not the Riserva

    Cost down

    The Riserva comes mostly from the oldest vines, only in top years, with five years' ageing, and sells for £115 to £210 here. The regular Brunello at £63 to £84 is the affordable way into Fuligni.

01

Four years' ageing, two and a half to three of them in oak

Cost up

Fuligni holds the Brunello four years before sale. Two and a half to three of those are in wood, mostly large Slavonian casks with a quarter in small French ones, then steel and about eight months in bottle. Casks and cellar space sit tied up for years.

Perfect Pairings

Dishes that go with this wine

Food Pairing

Sangiovese acidity and tannin: what to eat with Fuligni Brunello

Fresh acidity, firm tannin and the earthy, leathery side that Vivino drinkers mention most point this Brunello at red meat and savoury dishes. Bistecca alla fiorentina is the home match, with braised beef, venison, wild mushroom risotto and aged pecorino close behind.

Tannin softening Strong match

Bistecca alla fiorentina and grilled red meat

Firm Sangiovese tannin needs the fat and char of a thick grilled steak to soften against. The wine's fresh acidity cuts the seared crust, and its savoury side matches the salt and rosemary.

Try with: Fiorentina steak · Ribeye steak · Sirloin steak · Fillet steak · More pairings →

Fat cutting Strong match

Slow-braised beef and lamb

Acidity cuts through the richness of a long braise, while the tannin grips the meat. Brunello's earthy, leathery notes echo the gravy and herbs of a brasato or a lamb shank.

Try with: Brasato al Barolo · Ossobuco alla Milanese · Agnello Ragu Lucano · Lamb shank · More pairings →

Aromatic bridge Good match

Game, venison and roast beef

The leather, dried-flower and earthy notes Vivino drinkers report bridge to the gamey depth of venison and a proper roast. Sangiovese acidity keeps a rich stew from feeling heavy.

Try with: Venison Stew · Steak and Kidney Pie · Sunday Roast Beef · Rack of lamb · More pairings →

Body matching Good match

Wild mushroom and truffle risotto

Medium-plus body and the wine's own forest-floor, tobacco character match the earthy depth of porcini and truffle. The acidity lifts the butter and cheese in the rice.

Try with: Porcini mushroom risotto · Truffle risotto · Tagliatelle al tartufo di Acqualagna · Tajarin al Tartufo · More pairings →

Salt balance Good match

Aged pecorino and hard cheeses

Salt in an aged sheep's cheese softens the wine's tannin and makes the fruit taste sweeter. Its dry, savoury finish suits crumbly, nutty cheese far better than soft creamy ones.

Try with: Pecorino sardo e pan carasau · Cheese board · Strong cheddar cheese · Lancashire Cheese

Avoid Clash

Delicate fish, oysters and chilli heat

Firm tannin turns metallic against oysters and delicate white fish, and it makes chilli heat burn hotter. Pour a crisp, dry Italian white such as Vermentino di Sardegna with those plates instead.

Skip with: Oysters · Nigiri Sushi · Green curry · Ceviche · Goan fish curry · Pairing guide →

Drinking + cellar

Cellaring Fuligni Brunello: a wine built for 20 years

Fuligni calls this the wine that is ready to drink, unlike its Riserva, yet Vinous gives the 2020 a window to 2038 and the 2019 to 2040. Four years' ageing and rocky soils at 380 to 450 metres give it the structure to keep. The 2010, a five-star year, is in its prime now.

Drinking window
2027 → 2038

Peak around 2031. Best in the years above; holds without falling over either side.

Decanting
1 hour

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
High

Four years' ageing by rule, rocky hillside soils at Cottimelli and Vinous windows to 2038 for the 2020 and 2040 for the 2019 and 2016.

Buy now or wait?
Buy now

£72.00 for a 75cl bottle of the 2020, at Xtrawine, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust

Sources behind this Fuligni Brunello page

Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 01:36 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Drawn from what drinkers consistently report on Vivino and Wine-Searcher, summarised in our own words. A crowd read across many tasters, not a single critic.

Confidence · Medium
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium
Related

Fuligni, Sangiovese and Brunello di Montalcino connections

Common Questions

Red cherry and plum with leather, tobacco and a liquorice edge, firm tannin and fresh acidity. Vivino's 2,118 written reviews mention earthy, oaky and red-fruit notes most often. The 2020 is riper and rounder than the tighter 2019.

Mostly at Cottimelli, on the north-east slope of Montalcino, where the Fuligni family farms most of its 14 hectares of vines between 380 and 450 metres. The rocky marl soils and cooler exposure give a fresher, longer-lived Brunello.

Four years in total, as the rules require. Two and a half to three of those are in wood: about a quarter in small French casks, the rest in large Slavonian oak. The wine then rests in steel and spends about eight months in bottle.

The 2020 drinks from 2027 to about 2038 and the 2019 from 2027 to 2040, on Vinous windows. The 2016 is open from 2026 to 2040, and the 2010 is in its prime now and holds to 2030. Decant for an hour if you open a young one.

Bistecca alla fiorentina is the classic match: the wine's acidity and tannin cut a big grilled steak. Braised beef, venison stew, wild mushroom risotto and aged pecorino also suit its savoury, earthy side.

This page is Fuligni's regular Brunello, made in every year the grapes are good enough. The Riserva is a separate wine, mostly from the oldest vines, made only in top years and aged five years, and it has its own page.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Fuligni Brunello di Montalcino