IGT Red

COS Pithos Rosso

Azienda Agricola COS

Denomination
Terre Siciliane IGT
Region
Sicily
Body
Light to medium
Drink
Now to 2030

Sicily's COS ferments this Nero d'Avola and Frappato blend in buried terracotta amphorae, no oak. The Vittoria DOC red is bright and savoury: red cherry, dried herb and earthy, mineral depth over supple tannins. A characterful organic wine.

Best price
£27.50

2023 · 75cl · checked 27 Sep

Vintages 2023 2022

Prices read daily from 4 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Azienda Agricola COS Pithos Rosso

£27.50 best price · 3 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Decantalo Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£27.50 £36.67/L
Hedonism Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£32.00 £42.67/L
Vinissimus Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£34.30 £45.73/L
Hedonism Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£35.00 £46.67/L
Unavailable (1)
8wines Best price 2022 · 75cl · checked 14 Sep
Out of stock
£20.39 £27.19/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Tasting Notes

Tasting COS Pithos Rosso, amphora-aged Nero d'Avola and Frappato

Fermented and aged in buried terracotta giare with no oak, COS's Vittoria red shows floral red cherry over an earthy, mineral core. Vivino drinkers most often flag its earthy, leather and pepper character.

Tasted by
ItalianWines editorial (drinker consensus)
Tasted on
19 June 2026
Source
Drinker consensus · confidence Medium
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

Lifted and floral up front, with violet and ripe red cherry typical of the Frappato in the blend. Aged in COS's buried terracotta giare rather than oak, the aromatics stay pure, with dried herb, a little leather and the savoury, earthy note that Vivino drinkers flag most often.

VioletViolet
Black cherryBlack cherry
BlackberryBlackberry
PlumPlum
Forest FloorForest Floor
LeatherLeather
Black pepperBlack pepper
Palate

Medium-bodied and bright, the Nero d'Avola driving juicy black cherry and plum while Vittoria's sandy, red soils and amphora ageing lend an earthy, mineral grip. Acidity is fresh and tannins supple, with white pepper and wild mushroom carrying through.

Finish

Savoury and herb-tinged, the amphora-raised freshness keeping the close clean and food-friendly rather than heavy.

Overall

COS's amphora Pithos sits between their barrel-aged Cerasuolo di Vittoria and the everyday range: an organic Vittoria red that Vivino's 4,400-plus drinkers rate around 3.8, prized for earthy purity and freshness over power. One for lovers of characterful, lower-intervention Sicilian reds.

Drink now Best by 2030
Live UK pricing

Buying COS Pithos Rosso: the 2022 and 2023 vintages

Current UK listings cover the 2022 and 2023 vintages of this organic Sicilian red, both bottled at COS's Bastonaca estate near Vittoria at around 250 metres.

Best price · 75 cl £27.50 at Decantalo
Price spread £27.50 - £35.00 Across 3 UK retailers tracked
Retailers tracked 3UK 4 in stock
Vintages live 2023 · 2022 Current release: 2023
Per-litre (75 cl basis) £36.67 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score

How COS Pithos Rosso scores for food, value and cellaring

A mid-priced, indigenous-grape Sicilian red with bright acidity that scores well at the table and for drinkers curious about amphora wine.

Best with food 9.0/10

Bright acidity, supple tannin and a savoury, earthy profile make this one of the more food-flexible Sicilian reds.

Best value 7.8/10

At about £21 to £28 for a benchmark organic amphora wine from a cult producer, quality-per-pound is strong without being a bargain.

Best intro to this style 6.6/10

Native grapes and a classic Vittoria profile are approachable, but the earthy, lower-fruit amphora style is a little less obvious for newcomers.

Best everyday bottle 6.0/10

Versatile and food-friendly, though a £20-plus price and a characterful natural style place it just above true everyday drinking.

Best for an occasion 5.8/10

Not a prestige denomination, but COS's cult, benchmark-amphora reputation lifts it above entry-level for a considered dinner.

Best for cellar 4.5/10

Vittoria DOC with no mandated long ageing and an amphora-fresh style: built for medium-term drinking to around seven years, not long cellaring.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Terre Siciliane in five fields

A compact view of what the Terre Siciliane denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
Variety list not yet recorded
This bottle: Frappato, Nero d'Avola.
Minimum ageing
Recorded by producer
Disciplinare ageing rule not yet recorded.
Region / area
Sicily
Style
IGT · Terre Siciliane
Classification
IGT (Indicazione Geografica Tipica)
Vintages

COS Pithos Rosso across the 2022 and 2023 vintages

Vittoria's 2022 gave ripe, balanced Nero d'Avola, while 2023 was a low-yield, mildew-pressured Sicilian year that rewarded growers who picked clean, fresh fruit.

2023 Current release
Best price
£27.50
Retailers
3 in stock
Window
Drink now through 2030

A difficult, low-yield Sicilian vintage hit by downy mildew, the region's smallest crop since 1947; careful growers like COS still made clean, fresh, elegant reds. Best enjoyed in its bright youth.

2022 Previous release
Best price
£32.00
Retailers
1 in stock
Window
Drink now through 2030

Vittoria's 2022 was warm and dry but balanced, giving ripe Nero d'Avola with fresh acidity; growers rated it a strong year for the variety. Drinking well now and over the next few years.

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label

Why COS Pithos Rosso is a benchmark Sicilian amphora wine

COS was the first Sicilian estate to revive Georgian-style terracotta vinification, fermenting Pithos in clay giare buried in the cellar floor to hold a steady temperature.

01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Terre Siciliane is in the IGT tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. Varieties not yet recorded
  • Tasting panel. No mandatory pre-release tasting
03

Region and area context

Terre Siciliane falls within Sicily.

The zone the estate stands in The producer

Made at Azienda Agricola COS, Vittoria. Directions

04

Reading the label

  • Azienda Agricola COSProducer / estate
  • Frappato · Nero d'AvolaGrape varieties
  • Terre Siciliane IGTGeographic indication and quality tier
  • 2023Vintage (year of harvest)
  • Imbottigliato all’origineEstate-bottled
05

What sits behind the price of Azienda Agricola COS Pithos Rosso

Tracked from
£27.50
Direction
Mostly cost up
Drivers
5 up / 1 down
Main factor
Buried terracotta amphorae (giare), not oak
  1. 01

    Buried terracotta amphorae (giare), not oak

    Cost up

    COS ferments and raises Pithos around seven months in 400-litre clay giare sunk into the cellar floor, a labour- and capital-heavy method it pioneered in Sicily.

  2. 02

    Organic, biodynamic farming and manual harvest

    Cost up

    Certified-organic, hand-picked fruit from COS's Bastonaca vineyards near Vittoria at about 250 metres costs far more to grow than bulk Sicilian reds.

  3. 03

    Native Nero d'Avola and Frappato at low yields

    Cost up

    The 60/40 blend leans on lower-yielding indigenous grapes; the mildew-hit 2023 Sicilian harvest fell about 31% region-wide, tightening supply.

  4. 04

    Cult-producer reputation and import chain

    Cost up

    COS is a benchmark natural-wine name, and UK shelf prices of roughly £21 to £28 carry importer and distribution margins.

  5. 05

    Vittoria DOC, not the stricter Cerasuolo DOCG

    Cost down

    Bottling the amphora wine as Vittoria DOC rather than Cerasuolo di Vittoria Classico DOCG avoids the top tier's longer ageing and tasting demands, easing some cost.

  6. 06

    UK duty and VAT on a still wine

    Cost up

    At the 2026 HMRC rate of about £2.67 duty plus VAT, roughly £6 of a £21 bottle is UK tax before any retailer margin.

01

Buried terracotta amphorae (giare), not oak

Cost up

COS ferments and raises Pithos around seven months in 400-litre clay giare sunk into the cellar floor, a labour- and capital-heavy method it pioneered in Sicily.

Food Pairing

Nero d'Avola acidity, Frappato lift: dishes for COS Pithos Rosso

Bright acidity and supple tannins make this Vittoria red a natural with Sicily's tomato-and-aubergine plates and herb-rubbed roast meats.

Acidity matching Strong match

Tomato-led Sicilian pasta and pizza

The wine's fresh acidity slices through the sweet-acid tang of cooked tomato and the richness of ricotta salata, while its red-fruit lift echoes the dish. A classic regional match for Vittoria reds.

Try with: Pasta alla Norma · Pizza Margherita · Pasta arrabbiata · Anelletti al forno · More pairings →

Body matching Strong match

Herb-roasted lamb and pork

Medium body and supple tannin meet the fat and herb crust of roast meats without overwhelming them, and the savoury, earthy notes bridge to rosemary and fennel seasoning.

Try with: Porchetta · Agnello Ragu Lucano · Arrosticini · More pairings →

Aromatic bridge Good match

Earthy, mushroom-forward plates

The amphora-driven forest-floor and wild-mushroom character mirrors earthy autumnal dishes, an aromatic bridge that makes the pairing feel seamless.

Try with: Porcini mushroom risotto · Polenta alla Valdostana · More pairings →

Fat cutting Good match

Fried Sicilian bites and sausage

Bright acidity cuts the richness of fried, cheesy street food and fresh pork sausage, refreshing the palate between bites.

Try with: Arancini · Lucanica · Gnocco fritto · More pairings →

Salt balance Good match

Aged sheep's-milk and table cheeses

Acidity and gentle tannin balance the salt and fat of aged Sicilian and Sardinian cheeses, while the wine's freshness stops the pairing turning heavy.

Try with: Pecorino sardo e pan carasau · Caciocavallo farcito · More pairings →

Avoid Clash

Fiery chilli heat and heavy char

Intense chilli heat amplifies the wine's acidity and makes it taste thin, and big, heavily charred proteins call for bolder tannin than this medium-bodied amphora red offers.

Skip with: vindaloo · spicy Sichuan hot pot · heavily charred ribeye · sweet-and-sour pork · Pairing guide →

Drinking + cellar

Cellaring COS Pithos Rosso

This is built for pleasure over the medium term: drink from release to around seven years, when the amphora-driven freshness still frames the fruit.

Drinking window
2025 → 2030

Best in the years above; holds without falling over either side.

Decanting
Not needed

Pour it straight from the bottle.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
Medium

Vittoria DOC with no mandated long ageing and an amphora-fresh style: built for medium-term drinking to around seven years, not long cellaring.

Buy now or wait?
Buy now

£27.50 for a 75cl bottle of the 2023, at Decantalo, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust

Sources behind this COS Pithos Rosso page

Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 02:17 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Drawn from what drinkers consistently report on Vivino and Wine-Searcher, summarised in our own words. A crowd read across many tasters, not a single critic.

Confidence · Medium
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium
Related

COS Pithos Rosso: its grapes, region and related Sicilian wines

Producer
Azienda Agricola COS Sicily
Denomination
Terre Siciliane IGT

Common Questions

A natural-leaning red from COS in Sicily, a Nero d'Avola and Frappato blend fermented and aged in terracotta amphorae (pithos).

Bright and fragrant: red cherry, pomegranate, herbs and a touch of earthiness, with light, fresh tannin.

Lightly chilled, which suits its fresh, juicy style.

Tomato-based pasta, grilled vegetables, roast poultry and charcuterie.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Azienda Agricola COS Pithos Rosso