DOC Red

Planeta Burdese

Planeta
Denomination
Menfi DOC
Region
Sicily
Body
Full
Best price
£21.50

2021 · 75cl · checked 24 Sep

Vintages 2021 2020

Prices read daily from 5 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Planeta Burdese

£21.50 best price · 5 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Svinando Best price 2021 · 75cl · checked 24 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£21.50 £28.67/L
Xtrawine Best price 2021 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£21.50 £28.67/L
Greatwine Best price Save 33% 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£22.00 was regular price £33.00 £29.33/L
Great Wines Direct Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£26.70 £35.60/L
Vino Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£27.10 £36.13/L
Unavailable (1)
Great Wines Direct Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£26.70 £35.60/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £21.50 at svinando
Price spread £21.50 - £27.10 Across 5 UK retailers tracked
Retailers tracked 5UK 5 in stock
Vintages live 2021 · 2020 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £28.67 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2021 Current release
Best price
£21.50
Retailers
3 in stock
2020 Previous release
Best price
£22.00
Retailers
2 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Planeta Burdese