DOCG Red

Marcarini Barolo Brunate DOCG

Azienda Agricola Poderi Marcarini
Grape
Nebbiolo
Denomination
Barolo DOCG
Region
Piedmont
ABV
14%
Body
Medium to full
Drink
2028 to 2046

Nebbiolo from Brunate, the La Morra hill Marcarini has bottled by name since 1958. Old-school Barolo: four weeks on the skins, two years in big Slavonian casks. Rose, tar, cherry and tobacco. About 9,500 bottles a year, from £69.

Best price
£69.00

2019 · 75cl · checked 26 Sep

Vintages 2021 2019

Prices read daily from 2 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Barolo DOCG Brunate Marcarini

£69.00 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price 2019 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£69.00 £92.00/L
Vino Best price 2019 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£86.50 £115.33/L
Vino Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£88.00 £117.33/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Tasting Notes

What Marcarini's Brunate tastes like

Nine and a half thousand bottles a year, from one plot of about six football pitches. It runs from La Morra down into Barolo itself.

Tasted by
ItalianWines editorial (drinker consensus)
Tasted on
5 September 2026
Source
Drinker consensus · confidence Medium
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

Dried rose and tar come first, the pair that marks old-school Barolo. Behind them sit sour cherry, tobacco leaf and the mountain hay Marcarini names on its own sheet. Drinkers reach for leather and forest floor more often than for fruit. There is vanilla too, though the wine only ever sees big old casks.

Rose petalRose petal
CherryCherry
TobaccoTobacco
TarTar
Forest FloorForest Floor
HayHay
LeatherLeather
LiquoriceLiquorice
VanillaVanilla
Palate

The tannins are firm but fine, drawn out by four weeks on the skins. Acidity runs high and keeps the wine light on its feet, so 14% alcohol never feels heavy. It tastes dry and savoury rather than sweetly fruited, with a medium body. The wine then spends two years in big old Slavonian casks, which soften the grip without leaving any oak flavour.

Finish

The finish is long and dry, with tar, dried rose and a lick of liquorice. Marcarini calls it velvety, and after ten years in bottle that is fair.

Overall

This is the top wine of the house, and only about 9,500 bottles are made each year. Drinkers score it 4.0 out of 5 across 3,884 Vivino ratings, and praise the way it ages. Buy the 2009 to drink tonight and the 2021 to put away. It suits someone who wants Barolo with grip and perfume, not soft modern fruit.

Live UK pricing

Where to buy Marcarini Barolo Brunate

The 2019 is the one to buy today, at £69 a bottle. The 2021 sells for closer to £90 in Italy, and the 2009 turns up now and then from fine wine merchants.

Best price · 75 cl £69.00 at xtrawine
Price spread £69.00 - £88.00 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 3 in stock
Vintages live 2021 · 2019 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £92.00 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score

Who this Barolo is for

It scores high for food and for keeping, and low for everyday drinking at £69 and up.

Best with food 9.2/10

High acidity and firm tannin cut through fat, which is why the estate points to braised beef and aged cheese.

Best for cellar 8.8/10

The importer puts the ageing potential at 20 years or more, and 2004 bottles were still fresh in 2023.

Best for an occasion 8.8/10

Barolo is the grandest red of Piedmont, and Brunate is one of its oldest named hills.

Best value 7.4/10

At £69 for the 2019 it undercuts most single-hill Barolo, and the 2021 was ranked fourth in Italy by James Suckling.

Best intro to this style 4.5/10

Firm tannin and a dry, savoury finish. Lovely wine, but not the easiest first red.

Best everyday bottle 2.2/10

At £69 a bottle this is not a weeknight red, and the young vintages want food and time.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Barolo in five fields

A compact view of what the Barolo denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
1 varieties listed
This bottle: Nebbiolo.
Minimum ageing
38 months minimum
Of which 18 months in oak.
Region / area
Cuneo, Langhe: Barolo, Castiglione Falletto, Serralunga d'Alba, La Morra, Monforte d'Alba, Novello, Verduno, Grinzane Cavour, Diano d'Alba, Cherasco, Roddi
Source: Disciplinare.
Style
DOCG · Barolo
Minimum ABV at this colour: 13.0%.
Classification
DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)
Vintages

2009, 2019 and 2021 are three different wines

The 2009 was a warm year and drinks now. The 2019 is the classic one, built to last. James Suckling put the 2021 fourth in his Top 100 Wines of Italy 2025.

2021 Current release
Best price
£88.00
Retailers
1 in stock
ABV
14.0%
Window
Ready from 2028 to 2046

2021 was one of the most balanced years in the Langhe for a while. James Suckling ranked this bottle fourth in his Top 100 Wines of Italy 2025. Give it until the late 2020s.

2019 Previous release
Best price
£69.00
Retailers
2 in stock
ABV
14.0%
Window
Drink now through 2042

The growers' body called 2019 a classic year with good structure and long life. This one has the grip and the acidity to prove it. Drink it now with food, or keep it into the 2040s.

2009 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock
ABV
14.0%
Window
Drink now through 2032

2009 was hot in late July and August, and the wines came out softer and readier than usual. Antonio Galloni scored this bottle 94 and said it would drink well straight away. Seventeen years on, it is at its best now.

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label

Six generations of Marcarini in La Morra

Marcarini put the Brunate name on a label in 1958, years before single vineyards were normal in Barolo. The family helped found the Barolo and Barbaresco growers' body in 1934.

01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Barolo is in the DOCG tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. 1 varieties listed in the disciplinare
  • Yield ceiling. 8.0 tonnes per hectare
  • Minimum ABV. 13.0% vol
  • Minimum ageing. 38 months total (of which 18 in oak)
  • Tasting panel. Mandatory pre-release tasting commission
03

Region and area context

Barolo falls within Piedmont, covering Cuneo, Langhe: Barolo, Castiglione Falletto, Serralunga d'Alba, La Morra, Monforte d'Alba, Novello, Verduno, Grinzane Cavour, Diano d'Alba, Cherasco, Roddi. The denomination is further divided into 11 sub-zones.

Barolo DOCG zone The producer Wine route in the zone

Made at Azienda Agricola Poderi Marcarini, La Morra. Directions

Wine route in the zone: Langhe Nebbiolo Route.

04

Reading the label

  • Azienda Agricola Poderi MarcariniProducer / estate
  • NebbioloGrape varieties
  • Barolo DOCGGeographic indication and quality tier
  • 2021Vintage (year of harvest)
  • 14.0% volAlcohol by volume
  • Imbottigliato all’origineEstate-bottled
05

What sits behind the price of Barolo DOCG Brunate Marcarini

Tracked from
£69.00
Direction
Mostly cost up
Drivers
4 up / 1 down
Main factor
Only about 9,500 bottles a year from one plot in Brunate
  1. 01

    Only about 9,500 bottles a year from one plot in Brunate

    Cost up

    Brunate is one of the oldest named hills in Barolo, and this estate owns a small slice of it. Small volumes from a famous site push the price up.

  2. 02

    Nearly three and a half years from harvest to sale

    Cost up

    Two years in big Slavonian casks, six months in steel and six more in bottle. The estate carries the cost of that stock long before a bottle sells.

  3. 03

    UK duty and VAT on a £69 bottle

    Cost up

    Duty on a 14% still wine is about £3.20 a bottle, and VAT takes £11.50 on a £69 sale. That is nearly £15 before the wine itself.

  4. 04

    A top score on the 2021 lifts the whole label

    Cost up

    James Suckling placed the 2021 fourth in his Top 100 Wines of Italy 2025. A score like that lifts what a bottle fetches.

  5. 05

    Marcarini is not a famous name outside Piedmont

    Cost down

    At £69 this sits well under the big Barolo names. Reviewers keep calling it old-style Barolo at a fair price.

01

Only about 9,500 bottles a year from one plot in Brunate

Cost up

Brunate is one of the oldest named hills in Barolo, and this estate owns a small slice of it. Small volumes from a famous site push the price up.

Perfect Pairings

Dishes that go with this wine

Food Pairing

What to eat with Marcarini Barolo Brunate

The estate points to braised beef, game and aged cheese. High acidity and firm tannin are why those work.

Tannin softening Strong match

Firm tannin against slow-braised beef

Tannin binds to fat and protein, so a long-braised joint takes the grip off the wine. This tannin is firm rather than soft, and it wants that fat. Brasato al Barolo exists for exactly this reason.

Try with: Brasato al Barolo · Bollito dei Pastori · Ossobuco alla Milanese · Lamb shank · More pairings →

Fat cutting Strong match

High acidity against butter and truffle

Acidity resets the palate after a rich, buttery plate. Tajarin dressed in butter and white truffle can flatten a soft wine. This one stays lively right through it.

Try with: Tajarin al Tartufo · Truffle risotto · Agnolotti del Plin · Porcini mushroom risotto · More pairings →

Aromatic bridge Good match

Forest floor in the glass, mushrooms on the plate

The wine smells of dried rose, tar and forest floor as it ages. Those notes sit alongside mushrooms and game rather than fighting them. It is a match of smell, not of weight.

Try with: Porcini mushroom risotto · Truffle risotto · Tajarin al Tartufo · Venison Stew · More pairings →

Body matching Good match

Perfumed, not heavy, so roast meat is not flattened

Barolo from La Morra is more perfumed and less heavy than the wine from Serralunga d'Alba. At 14% it matches roast meat without flattening it. Reach for it with birds and lamb.

Try with: Duck breast · Rack of lamb · Lamb chops · Roast Duck · More pairings →

Salt balance Good match

Salty hard cheese rounds the tannin out

Salt in an aged cheese softens tannin and makes the wine taste rounder. The estate's own note points to aged cheese. Keep to hard, nutty styles rather than blues.

Try with: Cheese board · Pecorino sardo e pan carasau · Strong cheddar cheese

Avoid Clash

Skip the chilli heat and the sugar

Heat and sweetness both make firm tannin taste harder and more bitter. A chilli-hot or sugary sauce turns this wine dry and metallic. Save it for savoury food.

Skip with: Crispy chilli beef · Szechuan beef · Lamb bhuna · Cheesecake · Pairing guide →

Drinking + cellar

How long Marcarini Brunate keeps

The importer puts the ageing potential at 20 years or more. Bottles from 2004 were still drinking well in 2023.

Drinking window
2028 → 2046

Peak around 2034. Best in the years above; holds without falling over either side.

Decanting
1 hour

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
High

The importer puts the ageing potential at 20 years or more, and 2004 bottles were still fresh in 2023.

Buy now or wait?
Buy now

£69.00 for a 75cl bottle of the 2019, at Xtrawine, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust

Sources for Marcarini Barolo Brunate

Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 02:19 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Drawn from what drinkers consistently report on Vivino and Wine-Searcher, summarised in our own words. A crowd read across many tasters, not a single critic.

Confidence · Medium
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium

Common Questions

Dried rose, tar, sour cherry and tobacco, with firm tannin and high acidity. It is dry and savoury rather than fruity. The estate's own note adds mountain hay and undergrowth.

Buy the 2009 to drink tonight, the 2019 for a classic Barolo to keep, and the 2021 to cellar. James Suckling ranked the 2021 fourth in his Top 100 Wines of Italy 2025.

Twenty years or more, says the importer's sheet. Bottles from 2004 were still drinking well in 2023. The 2021 will not show its best before the early 2030s.

Brunate is a hill in La Morra that runs down into the village of Barolo. The Marcarini plot faces south and sits at 300 metres. The soil is chalky clay with a lot of magnesium in it.

The 2019 is £69 here, well under most named-hill Barolo. Only about 9,500 bottles are made a year. Reviewers call it old-style Barolo at a fair price.

Braised beef, game and hard aged cheese. Butter and truffle dishes work too, because the acidity stops the plate feeling heavy. Avoid chilli heat and sweet sauces.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Barolo DOCG Brunate Marcarini