IGT Red

Azienda Agricola Arianna Occhipinti SP68 Rosso

Azienda Agricola Arianna Occhipinti
Denomination
Terre Siciliane IGT
Region
Sicily
Body
Light to medium
Best price
£23.50

2025 · 75cl · checked 26 Sep

Prices read daily from 5 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Azienda Agricola Arianna Occhipinti SP68 Rosso

£23.50 best price · 3 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Vino Best price 2025 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£23.50 £31.33/L
Decantalo Best price 2025 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£25.00 £33.33/L
Millesima Best price 2024 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£26.20 £34.93/L
Millesima Best price 2023 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£26.40 £35.20/L
Unavailable (2)
Xtrawine Best price Save 7% 2025 · 75cl · checked 26 Sep
Out of stock
£19.50 was regular price £21.00 £26.00/L
Out of stock
Vinissimus Best price 2024 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£30.50 £40.67/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Tasting Notes

Tasting notes published by the producer, included verbatim with attribution.

Tasted by
Arianna Occhipinti
Source
Producer notes · confidence High
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Overall

SP68 is a road but also a young wine. Fresh and pleasant, with a delicate taste that brings with it the taste of the sun and the freshness of this land.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £23.50 at vino
Price spread £23.50 - £26.40 Across 3 UK retailers tracked
Retailers tracked 3UK 4 in stock
Vintages live 2025 · 2024 · 2023 Current release: 2025
Per-litre (75 cl basis) £31.33 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Denomination Compliance Snapshot

Terre Siciliane in five fields

A compact view of what the Terre Siciliane denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
Variety list not yet recorded
This bottle: Frappato, Nero d'Avola.
Minimum ageing
Recorded by producer
Disciplinare ageing rule not yet recorded.
Region / area
Sicily
Style
IGT · Terre Siciliane
Classification
IGT (Indicazione Geografica Tipica)
Vintages
2025 Current release
Best price
£23.50
Retailers
2 in stock
2024 Previous release
Best price
£26.20
Retailers
1 in stock
2023 Previous release
Best price
£26.40
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label
01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Terre Siciliane is in the IGT tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. Varieties not yet recorded
  • Tasting panel. No mandatory pre-release tasting
03

Region and area context

Terre Siciliane falls within Sicily.

The zone the estate stands in The producer

Made at Azienda Agricola Arianna Occhipinti, Vittoria. Directions

04

Reading the label

  • Azienda Agricola Arianna OcchipintiProducer / estate
  • Frappato · Nero d'AvolaGrape varieties
  • Terre Siciliane IGTGeographic indication and quality tier
  • 2025Vintage (year of harvest)
Drinking + cellar
Decanting
Not needed

Pour it straight from the bottle.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Buy now or wait?
Buy now

£23.50 for a 75cl bottle of the 2025, at Vino, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust
Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 00:44 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Notes published by the producer, quoted with attribution.

Confidence · High
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium
Related

Common Questions

Frappato is the pale, perfumed red of south-eastern Sicily. It grows almost entirely around Vittoria, in the province of Ragusa. It is the aromatic half of Cerasuolo di Vittoria, the island's only DOCG. On its own it makes one of Italy's lightest and most drinkable reds.

Serve at 16-18°C. Use a Pinot Noir glass.

Azienda Agricola Arianna Occhipinti SP68 Rosso is available from 4 UK retailers, with prices starting from £23.50.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Azienda Agricola Arianna Occhipinti SP68 Rosso