IGT Red

Passopisciaro Contrada G

Passopisciaro

Denomination
Terre Siciliane IGT
Region
Sicily
Body
Medium
Best price
£56.90

2024 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 8 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Passopisciaro Contrada G

£56.90 best price · 7 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Corneyandbarrow Best price 2017 · Case of 6 · £326.64 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£54.44 a bottle · £72.59/L
Vino Best price 2024 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£56.90 £75.87/L
Corneyandbarrow Best price 2014 · Case of 6 · £343.84 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£57.31 a bottle · £76.41/L
Quierovinos Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£57.81 £77.08/L
Millesima Best price 2020 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£59.40 £79.20/L
Xtrawine Best price 2024 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£60.00 £80.00/L
Hedonism Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£80.00 £106.67/L
Vinissimus Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£82.60 £110.13/L
Unavailable (1)
8wines Best price 2021 · 75cl · checked 24 Sep
Out of stock
£48.90 £65.20/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £56.90 at vino
Price spread £54.44 - £82.60 Across 7 UK retailers tracked
Retailers tracked 7UK 8 in stock
Vintages live 2024 · 2023 · 2021 Current release: 2024
Per-litre (75 cl basis) £75.87 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2024 Current release
Best price
£56.90
Retailers
2 in stock
2023 Previous release
Best price
£80.00
Retailers
1 in stock
2021 Previous release
Best price
£57.81
Retailers
2 in stock
2020 Previous release
Best price
£59.40
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Passopisciaro Contrada G