IGT Red

Passopisciaro Contrada C

Passopisciaro

Denomination
Terre Siciliane IGT
Region
Sicily
Body
Medium
Best price
£51.00

2023 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 6 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Passopisciaro Contrada C

£51.00 best price · 6 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Vino Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£51.00 £68.00/L
Xtrawine Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£53.00 £70.67/L
Corneyandbarrow Best price 2017 · Case of 6 · £326.64 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£54.44 a bottle · £72.59/L
Quierovinos Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£57.81 £77.08/L
Hedonism Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£80.00 £106.67/L
Vinissimus Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£82.60 £110.13/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £51.00 at vino
Price spread £51.00 - £82.60 Across 6 UK retailers tracked
Retailers tracked 6UK 6 in stock
Vintages live 2023 · 2020 · 2017 Current release: 2023
Per-litre (75 cl basis) £68.00 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2023 Current release
Best price
£51.00
Retailers
4 in stock
2020 Previous release
Best price
£53.00
Retailers
1 in stock
2017 Previous release
Best price
£54.44 a bottle, by the case of 6
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Passopisciaro Contrada C