IGT Red

Toscana IGT da Uve Leggermente Appassite Solco Piccini 1882

Tenute Piccini

Denomination
Toscana IGT
Region
Tuscany
Body
Full
Best price
£15.40

2024 · 75cl · checked 27 Sep

Vintages 2024 2023

Prices read daily from 2 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Toscana IGT da Uve Leggermente Appassite Solco Piccini 1882

£15.40 best price · 1 retailer in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Vino Best price 2024 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£15.40 £20.53/L
Vino Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£16.20 £21.60/L
Unavailable (1)
Xtrawine Best price 2024 · 75cl · checked 26 Sep
Out of stock
£11.60 £15.47/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £15.40 at vino
Only sold by Vino The only UK shop we track for this wine, so there is no price to compare
Vintages live 2024 · 2023 Current release: 2024
Per-litre (75 cl basis) £20.53 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2024 Current release
Best price
£15.40
Retailers
1 in stock
2023 Previous release
Best price
£16.20
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Toscana IGT da Uve Leggermente Appassite Solco Piccini 1882