DOC Sparkling

PROSECCO DOC TREVISO EXTRA DRY

Cantina Colli del Soligo
Grape
Glera
Denomination
Prosecco DOC
Region
Veneto

Prices read daily from 1 UK retailer. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy PROSECCO DOC TREVISO EXTRA DRY

£12.74 best price · 1 retailer in stock · checked 27 Sep 2026

One shop sells this wine in the UK, so there is no price to compare between shops. Each price is the one on its page today, read daily.

Eurowines Best price Not stated · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£12.74 £16.99/L
Eurowines Best price Not stated · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£30.90 £20.60/L
Unavailable (1)
Eurowines Best price Not stated · 20cl · checked 15 Sep
Out of stock
£4.96 £24.80/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £12.74 at eurowines
Only sold by Eurowines The only UK shop we track for this wine, so there is no price to compare
Vintages live NV Current release: NV
Per-litre (75 cl basis) £16.99 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
NV Non-vintage
Best price
£12.74
Retailers
1 in stock
NV Non-vintage
Best price
£30.90 magnum
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

PROSECCO DOC TREVISO EXTRA DRY