DOCG Red

Pio Cesare Barbaresco

Pio Cesare

Grape
Nebbiolo
Denomination
Barbaresco DOCG
Region
Piedmont
Body
Medium to full
Best price
£57.00 Save 10%

2022 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 3 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Pio Cesare Barbaresco

£57.00 best price · 3 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Vino Best price Save 10% 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£57.00 was regular price £63.33 £76.00/L
8wines Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£61.94 £82.59/L
Hedonism Best price 2007 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£70.00 £93.33/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £57.00 at vino
Price spread £57.00 - £70.00 Across 3 UK retailers tracked
Retailers tracked 3UK 3 in stock
Vintages live 2022 · 2021 · 2007 Current release: 2022
Per-litre (75 cl basis) £76.00 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2022 Current release
Best price
£57.00
Retailers
1 in stock
2021 Previous release
Best price
£61.94
Retailers
1 in stock
2007 Previous release
Best price
£70.00
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Pio Cesare Barbaresco