DOCG Red

Marchesi Antinori Bric Turot

Prunotto

Grape
Nebbiolo
Denomination
Barbaresco DOCG
Region
Piedmont
Body
Medium to full
Best price
£46.00

2022 · 75cl · checked 26 Sep

Prices read daily from 5 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Marchesi Antinori Bric Turot

£46.00 best price · 5 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price 2022 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£46.00 £61.33/L
Svinando Best price 2022 · 75cl · checked 24 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£51.00 £68.00/L
Millesima Best price 2021 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£52.20 £69.60/L
Millesima Best price 2020 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£54.40 £72.53/L
Millesima Best price 2022 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£55.40 £73.87/L
Vino Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£56.00 £74.67/L
Hedonism Best price 2011 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£80.00 £106.67/L
Unavailable (1)
Hedonism Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£67.00 £89.33/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £46.00 at xtrawine
Price spread £46.00 - £80.00 Across 5 UK retailers tracked
Retailers tracked 5UK 7 in stock
Vintages live 2022 · 2021 · 2020 Current release: 2022
Per-litre (75 cl basis) £61.33 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2022 Current release
Best price
£46.00
Retailers
4 in stock
2021 Previous release
Best price
£52.20
Retailers
1 in stock
2020 Previous release
Best price
£54.40
Retailers
1 in stock
2011 Previous release
Best price
£80.00
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Marchesi Antinori Bric Turot