DOCG White

Lapilli Greco di Tufo DOCG

Lapilli

Grape
Greco
Denomination
Greco di Tufo DOCG
Region
Campania
Body
Medium

Prices read daily from 3 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Lapilli Greco di Tufo DOCG

£16.95 best price · 2 retailers in stock · checked 1 Oct 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Fieldandfawcett Best price Not stated · 75cl · checked 1 Oct
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£16.95 £22.60/L
Noblegreenwines Best price 2024 · 75cl · checked 1 Oct
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£19.50 £26.00/L
Unavailable (1)
Virginwines Best price 2024 · 75cl · checked 1 Oct
Out of stock
£18.99 £25.32/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £16.95 at fieldandfawcett
Price spread £16.95 - £19.50 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 2 in stock
Vintages live 2024 Current release: 2024
Per-litre (75 cl basis) £22.60 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 1 Oct 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2024 Current release
Best price
£19.50
Retailers
1 in stock
Not stated
Best price
£16.95
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Lapilli Greco di Tufo DOCG