DOCG Red

Barolo La Tartufaia Giulia Negri

Giulia Negri

Grape
Nebbiolo
Denomination
Barolo DOCG
Region
Piedmont
ABV
14.5%
Body
Medium to full
Drink
Now to 2036

La Tartufaia is named after the truffle wood beside the vines, high above La Morra. Cherry, rose and forest floor, fine tannins, bright acidity. The gentlest of Giulia Negri's three Barolos, and the easiest to drink young.

Best price
£49.95

2021 · 75cl · checked 1 Oct

Prices read daily from 2 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Giulia Negri Barolo La Tartufaia

£49.95 best price · 1 retailer in stock · checked 1 Oct 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Corneyandbarrow Best price 2021 · 75cl · checked 1 Oct
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£49.95 £66.60/L
Corneyandbarrow Best price 2021 · Magnum 150cl · checked 1 Oct
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£123.00 £82.00/L
Unavailable (1)
Xtrawine Best price 2021 · 75cl · checked 1 Oct
Out of stock
£57.00 £76.00/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Tasting Notes

What Giulia Negri's La Tartufaia tastes like

The vines sit 450 to 500 metres up at Serradenari, the highest ground in Barolo, with a little Brunate fruit blended in. The 2021 is the best-liked vintage of this wine yet.

Tasted by
ItalianWines editorial
Tasted on
31 August 2026
Vintage in glass
2021
Source
Drinker consensus · confidence Medium
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

Cherry and raspberry come first, then rose petal. Under that sits the damp forest floor of the truffle wood that gives the wine its name. Earth, leather and mushroom come through even more than the fruit.

CoffeeCoffee
Rose petalRose petal
CherryCherry
RaspberryRaspberry
EucalyptusEucalyptus
Wet stonesWet stones
Forest FloorForest Floor
LeatherLeather
LiquoriceLiquorice
Palate

The vines sit 450 to 500 metres up on sandy Tortonian soil. That height shows: this is a light-footed Barolo, not a heavy one. Sour cherry and liquorice run through it, with a coffee edge from two years in big Austrian oak casks. The tannins are fine and rounded rather than gripping, and the acidity stays lively.

Finish

The finish is long and clean, with a salty, stony edge and a faint truffle note. The grip is graceful; that is the right word for it.

Overall

This is the gentlest of Giulia Negri's three Barolos. Serradenari and Marassio are deeper and firmer. Decanter calls it the best value and most approachable of the range, and drinkers like it, year after year; the 2021 is the best-liked vintage of it yet. Drink it from now to about 2036.

Drink now Best by 2036
Live UK pricing

Where to buy La Tartufaia, and what it costs

Corney & Barrow sell the 2021 as their own exclusive at £49.95. American shops sell the same bottle at about $85, so the UK price is the friendlier side of the market.

Best price · 75 cl £49.95 at corneyandbarrow
Only sold by Corneyandbarrow The only UK shop we track for this wine, so there is no price to compare
Vintages live 2021 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £66.60 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 1 Oct 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score

How La Tartufaia scores on our six measures

Six scores for one bottle. La Tartufaia is the cheapest of Giulia Negri's three Barolos, and Decanter calls it the most approachable of them, which lifts several of these numbers.

Best with food 9.0/10

Fine tannins and lively acidity handle braises, truffle pasta and aged cheese without flattening any of them.

Best value 8.8/10

At £49.95 it undercuts most Barolo on the shelf, and Decanter named it the best value in Giulia Negri's range.

Best for an occasion 8.5/10

Barolo DOCG at £49.95 from a small La Morra estate reads as a proper occasion bottle.

Best for cellar 8.0/10

Barolo rules already give it over three years before release, and Vinous sees it drinking well to 2036.

Best intro to this style 6.8/10

Softer and fruitier than most Barolo, so it is an easy first one, though £50 is a big first step.

Best everyday bottle 2.5/10

A £49.95 bottle built for a slow Sunday lunch, not for a weeknight glass.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Barolo in five fields

A compact view of what the Barolo denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
1 varieties listed
This bottle: Nebbiolo.
Minimum ageing
38 months minimum
Of which 18 months in oak.
Region / area
Cuneo, Langhe: Barolo, Castiglione Falletto, Serralunga d'Alba, La Morra, Monforte d'Alba, Novello, Verduno, Grinzane Cavour, Diano d'Alba, Cherasco, Roddi
Source: Disciplinare.
Style
DOCG · Barolo
Minimum ABV at this colour: 13.0%.
Classification
DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)
Vintages

The 2021 growing season in Barolo

2021 was warm in the Langhe but never baking, and a dry autumn of hot days and cold nights kept the fruit fresh. It is rated the most consistent Barolo year since 2016.

2021 Current release
Best price
£49.95
Retailers
2 in stock
ABV
14.5%
Window
Drink now through 2036

2021 was warm in the Langhe but never baking. A dry autumn of hot days and cold nights kept the fruit fresh. Spring frost thinned some crops, and the wines that came through are rated the most consistent Barolos since 2016.

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label

What Barolo DOCG asks of this bottle

Barolo must be all Nebbiolo, and it cannot be sold until it is 38 months old, 18 of them in wood. Giulia Negri gives La Tartufaia 24 months in big Austrian oak casks.

01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Barolo is in the DOCG tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. 1 varieties listed in the disciplinare
  • Yield ceiling. 8.0 tonnes per hectare
  • Minimum ABV. 13.0% vol
  • Minimum ageing. 38 months total (of which 18 in oak)
  • Tasting panel. Mandatory pre-release tasting commission
03

Region and area context

Barolo falls within Piedmont, covering Cuneo, Langhe: Barolo, Castiglione Falletto, Serralunga d'Alba, La Morra, Monforte d'Alba, Novello, Verduno, Grinzane Cavour, Diano d'Alba, Cherasco, Roddi. The denomination is further divided into 11 sub-zones.

Barolo DOCG zone Wine route in the zone

Made at Giulia Negri, La Morra.

Wine route in the zone: Langhe Nebbiolo Route.

04

Reading the label

  • Giulia NegriProducer / estate
  • NebbioloGrape varieties
  • Barolo DOCGGeographic indication and quality tier
  • 2021Vintage (year of harvest)
  • 14.5% volAlcohol by volume
  • Imbottigliato all’origineEstate-bottled
05

What sits behind the price of Giulia Negri Barolo La Tartufaia

Tracked from
£49.95
Direction
Mostly cost up
Drivers
4 up / 2 down
Main factor
Fruit from Brunate, a named La Morra vineyard
  1. 01

    Barolo cannot be sold for 38 months, 18 of them in wood

    Cost up

    Three years of cellar space before a penny comes back. Giulia Negri keeps La Tartufaia in big Austrian oak casks for 24 months, longer in wood than the rules ask.

  2. 02

    Fruit from Brunate, a named La Morra vineyard

    Cost up

    The producer's own sheet names Brunate alongside Serradenari. Brunate is one of La Morra's famous single vineyards, and grapes from a site like that cost more than the rest of the hill.

  3. 03

    Hand picking on the highest ground in Barolo

    Cost up

    Serradenari sits 450 to 500 metres up and the producer harvests it by hand. The farming is certified organic, which means more trips through the rows.

  4. 04

    UK duty and VAT on a still red wine

    Cost up

    Duty on a still wine up to 15% alcohol is £2.67 a bottle, and VAT takes a sixth of the £49.95 ticket. That is about £11 gone before anyone is paid for the wine itself.

  5. 05

    The gentle wine of the range, not the flagship

    Cost down

    In American shops Serradenari runs about $115 and Marassio about $180, against $85 for La Tartufaia. Decanter calls it the best value of the three.

  6. 06

    Sold in the UK as a single-merchant exclusive

    Cost down

    Corney & Barrow sell the 2021 as their own exclusive at £49.95, well under the $85 the same bottle fetches in American shops.

01

Barolo cannot be sold for 38 months, 18 of them in wood

Cost up

Three years of cellar space before a penny comes back. Giulia Negri keeps La Tartufaia in big Austrian oak casks for 24 months, longer in wood than the rules ask.

Food Pairing

What to eat with La Tartufaia

This Barolo is fresh and fine-boned, so it does not need a slab of meat to work. The truffle wood next to the vines is the clue: mushrooms and truffle pasta are the natural match.

Aromatic bridge Strong match

Truffle and mushroom, the wine's own neighbours

The vines share their hillside with the truffle wood the wine is named after, and the wine keeps that damp-earth smell. Put it beside truffle or porcini and the two aromas run together instead of competing. Try this pairing first.

Try with: Tajarin al Tartufo · Truffle risotto · Porcini mushroom risotto · Tagliatelle al tartufo di Acqualagna · More pairings →

Tannin softening Strong match

Slow-braised beef, Barolo's home dish

Fat and protein from a long braise bind to the tannins and soften them, so the wine tastes rounder than it does on its own. La Tartufaia has fine tannins rather than heavy ones, so it lifts the meat instead of sitting on top of it.

Try with: Brasato al Barolo · Bollito dei Pastori · Ossobuco alla Milanese · Beef stew · More pairings →

Acidity matching Good match

Egg-rich Piedmontese pasta

Fresh pasta made with a lot of egg yolk coats the mouth. The acidity here is lively enough to cut straight through it and reset the palate between forkfuls. Agnolotti del Plin is a Piedmont dish and this is a Piedmont wine, which is why they fit.

Try with: Agnolotti del Plin · Tajarin al Tartufo · Tagliatelle al tartufo di Acqualagna · More pairings →

Fat cutting Good match

Melted and aged mountain cheese

Melted Fontina and hard aged cheese leave a coat of fat on the tongue. The acidity in this wine cuts it, and the salt in the cheese makes the fine tannins feel softer.

Try with: Fonduta · Cheese board · Blue cheese · More pairings →

Body matching Good match

Game birds and roast duck

Game has a savoury, iron edge that matches the earth in this wine rather than fighting it. The body is medium, not heavy, so duck and venison meet it halfway. Game is one of the go-to matches for it.

Try with: Duck breast · Venison Stew · Roast Duck · More pairings →

Avoid Clash

Chilli heat and sweet-sour sauces

Chilli heat makes 14.5% alcohol burn and turns fine tannins bitter. Sugar in a sweet-sour sauce flattens the fruit and leaves the wine tasting hollow. Raw fish is simply too delicate to survive it.

Skip with: Green curry · Sweet and sour pork · Ceviche · Nigiri Sushi · Pairing guide →

Drinking + cellar

How long to keep the 2021

Vinous scores the 2021 at 94 points and puts the drinking window at 2026 to 2036. Better still, lay it down until 2027.

Drinking window
2026 → 2036

Best in the years above; holds without falling over either side.

Decanting
1 hour

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
High

Barolo rules already give it over three years before release, and Vinous sees it drinking well to 2036.

Buy now or wait?
Buy now

£49.95 for a 75cl bottle of the 2021, at Corneyandbarrow, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust

Our sources for this bottle

Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 1 Oct 2026, 01:02 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Drawn from what drinkers consistently report on Vivino and Wine-Searcher, summarised in our own words. A crowd read across many tasters, not a single critic.

Confidence · Medium
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium
Related

Explore Barolo, Nebbiolo and La Morra

Producer
Giulia Negri Piedmont
Grapes
Nebbiolo
Denomination
Barolo DOCG

Common Questions

Cherry and raspberry first, then rose petal and the damp forest floor of the truffle wood next to the vines. The palate is light on its feet for a Barolo, with sour cherry, liquorice and a coffee edge from two years in big oak casks. Tannins are fine and rounded rather than gripping, and the finish is long, clean and faintly salty.

It is named after the truffle ground on the estate. Giulia Negri's Serradenari vineyards run alongside a working white truffle wood in La Morra, and the family has protected that wood for years. Same vineyard, same wood, same hillside.

Yes, and an unusually good one. The season was warm but never baking, and a dry autumn of hot days and cold nights kept the fruit fresh. Spring frost cut some crops, but the wines that came through are rated the most consistent Barolos since 2016. Drinkers like this wine's 2021 more than any other year of it.

Vinous puts the window at 2026 to 2036, so it is ready now and will hold for another decade. Better still, wait until 2027. Serve it at 18 to 20 degrees, a touch below room temperature.

Truffle or mushroom pasta first. The wine grew up next to a truffle wood and keeps that damp-earth smell, so the two aromas run together. Slow-braised beef and egg-rich Piedmontese pasta also work, and so does melted alpine cheese. Skip chilli heat and sweet-sour sauces.

It is the gentlest and the cheapest of the three. Serradenari comes off the upper part of the hill and is deeper and firmer; Marassio is the most expensive. Decanter calls La Tartufaia the best value and most approachable wine in the range.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Giulia Negri Barolo La Tartufaia