IGT Red

Castello di Volpaia Balifico

Castello di Volpaia

Grapes
Cabernet, Sangiovese
Denomination
Toscana IGT
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£52.10

2017 · 75cl · checked 22 Sep

Prices read daily from 2 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Castello di Volpaia Balifico

£52.10 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Millesima Best price 2017 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£52.10 £69.47/L
Millesima Best price 2018 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£55.40 £73.87/L
Millesima Best price 2020 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£64.90 £86.53/L
Hedonism Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£75.00 £100.00/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £52.10 at Millesima
Price spread £52.10 - £75.00 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 4 in stock
Vintages live 2020 · 2018 · 2017 Current release: 2020
Per-litre (75 cl basis) £69.47 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2020 Current release
Best price
£64.90
Retailers
2 in stock
2018 Previous release
Best price
£55.40
Retailers
1 in stock
2017 Previous release
Best price
£52.10
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Castello di Volpaia Balifico