DOC Red

Bolgheri Superiore, Castello di Bolgheri, Tuscany, Italy

Castello di Bolgheri

Grapes
Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot
Denomination
Bolgheri DOC
Region
Tuscany
Body
Full
Best price
£72.00

2020 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 2 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Bolgheri Superiore, Castello di Bolgheri, Tuscany, Italy

£72.00 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Bbr Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£72.00 £96.00/L
Vino Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£73.00 £97.33/L
Bbr Best price 2021 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£149.00 £99.33/L
Bbr Best price 2016 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£212.00 £141.33/L
Bbr Best price 2013 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£212.00 £141.33/L
Bbr Best price 2015 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£212.00 £141.33/L
Bbr Best price 2017 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£212.00 £141.33/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £72.00 at bbr
Price spread £72.00 - £212.00 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 7 in stock
Vintages live 2022 · 2021 · 2020 Current release: 2022
Per-litre (75 cl basis) £96.00 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2022 Current release
Best price
£73.00
Retailers
1 in stock
2021 Previous release
Best price
£149.00 magnum
Retailers
1 in stock
2020 Previous release
Best price
£72.00
Retailers
1 in stock
2017 Previous release
Best price
£212.00 magnum
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Bolgheri Superiore, Castello di Bolgheri, Tuscany, Italy