IGT Red

Castellare di Castellina Poggio ai Merli

Castellare di Castellina

Grape
Merlot
Denomination
Toscana IGT
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£57.00 Save 12%

2021 · 75cl · checked 26 Sep

Prices read daily from 4 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Castellare di Castellina Poggio ai Merli

£57.00 best price · 4 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price Save 12% 2021 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£57.00 was regular price £65.00 £76.00/L
Millesima Best price 2008 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£67.40 £89.87/L
Millesima Best price 2007 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£68.10 £90.80/L
Vino Best price Save 10% 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£71.90 was regular price £79.89 £95.87/L
Millesima Best price 2019 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£72.50 £96.67/L
Orchardwines Best price 2019 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£205.00 £136.67/L
Orchardwines Best price 2016 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£215.00 £143.33/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £57.00 at xtrawine
Price spread £57.00 - £215.00 Across 4 UK retailers tracked
Retailers tracked 4UK 7 in stock
Vintages live 2021 · 2019 · 2016 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £76.00 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2021 Current release
Best price
£57.00
Retailers
2 in stock
2019 Previous release
Best price
£72.50
Retailers
2 in stock
2016 Previous release
Best price
£215.00 magnum
Retailers
1 in stock
2008 Previous release
Best price
£67.40
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Castellare di Castellina Poggio ai Merli