DOCG Red

Barone Ricasoli Brolio Chianti Classico Riserva

Barone Ricasoli
Denomination
Chianti Classico DOCG
Region
Tuscany
ABV
14%
Body
Medium to full
Drink
Now to 2031
Best price
£26.00

2023 · 75cl · checked 27 Sep

Vintages 2023 2022

Prices read daily from 5 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Barone Ricasoli Brolio Chianti Classico Riserva

£26.00 best price · 5 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£26.00 £34.67/L
Vino Best price Save 10% 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£28.30 was regular price £31.44 £37.73/L
Millesima Best price 2022 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£28.50 £38.00/L
Thewinesociety Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£30.00 £40.00/L
Svinando Best price 2022 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£30.50 £40.67/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £26.00 at xtrawine
Price spread £26.00 - £30.50 Across 5 UK retailers tracked
Retailers tracked 5UK 5 in stock
Vintages live 2023 · 2022 Current release: 2023
Per-litre (75 cl basis) £34.67 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2023 Current release
Best price
£26.00
Retailers
2 in stock
ABV
14.0%
Window
Drink now through 2031

Rain in May and June built up reserves that saved the vines from a hot dry summer, and cool autumn nights finished the ripening. Ricasoli picked by hand between 29 September and 12 October. The result is the riper of the two years on sale at 14%, and Wine Spectator gave it 92 points.

2022 Previous release
Best price
£28.50
Retailers
3 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Barone Ricasoli Brolio Chianti Classico Riserva