IGT Red

Tenuta San Leonardo San Leonardo

Tenuta San Leonardo

Grapes
Cabernet Sauvignon, Carménère, Merlot
Denomination
Vigneti delle Dolomiti / Weinberg Dolomiten IGT
Body
Full
Best price
£80.00

2013 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 4 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Tenuta San Leonardo San Leonardo

£80.00 best price · 3 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Hedonism Best price 2013 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£80.00 £106.67/L
Millesima Best price 2019 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£84.70 £112.93/L
Hedonism Best price 2016 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£85.00 £113.33/L
Millesima Best price 2020 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£88.70 £118.27/L
Hedonism Best price 2014 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£90.00 £120.00/L
Vino Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£91.00 £121.33/L
Vino Best price 2020 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£221.00 £147.33/L
Unavailable (1)
Xtrawine Best price 2020 · 75cl · checked 26 Sep
Out of stock
£84.00 £112.00/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £80.00 at hedonism
Price spread £80.00 - £221.00 Across 3 UK retailers tracked
Retailers tracked 3UK 7 in stock
Vintages live 2020 · 2019 · 2016 Current release: 2020
Per-litre (75 cl basis) £106.67 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2020 Current release
Best price
£88.70
Retailers
3 in stock
2019 Previous release
Best price
£84.70
Retailers
1 in stock
2016 Previous release
Best price
£85.00
Retailers
1 in stock
2014 Previous release
Best price
£90.00
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Tenuta San Leonardo San Leonardo