DOCG Red

Poggio di Sotto Brunello di Montalcino Riserva

Poggio Di Sotto

Grape
Sangiovese
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£305.00

2018 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 4 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Poggio di Sotto Brunello di Montalcino Riserva

£305.00 best price · 4 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price 2018 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£305.00 £406.67/L
Millesima Best price 2020 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£341.40 £455.20/L
Vino Best price 2019 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£345.00 £460.00/L
Xtrawine Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£364.00 £485.33/L
Hedonism Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£365.00 £486.67/L
Millesima Best price 2019 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£382.10 £509.47/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £305.00 at xtrawine
Price spread £305.00 - £382.10 Across 4 UK retailers tracked
Retailers tracked 4UK 6 in stock
Vintages live 2020 · 2019 · 2018 Current release: 2020
Per-litre (75 cl basis) £406.67 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2020 Current release
Best price
£341.40
Retailers
3 in stock
2019 Previous release
Best price
£345.00
Retailers
2 in stock
2018 Previous release
Best price
£305.00
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Poggio di Sotto Brunello di Montalcino Riserva
Check Availability