DOC Red

Podere Forte Petruccino

Podere Forte

Grape
Sangiovese
Denomination
Orcia DOC
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£42.47

2022 · 75cl · checked 27 Sep

Vintages 2022 2020

Prices read daily from 3 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Podere Forte Petruccino

£42.47 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Houseofdecant Best price 2020 · Case of 6 · £191.94 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£31.99 a bottle · £42.65/L
8wines Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£42.47 £56.63/L
Unavailable (2)
Vino Best price Save 17% 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£37.80 was regular price £45.54 £50.40/L
Out of stock
8wines Best price 2021 · 75cl · checked 14 Sep
Out of stock
£44.92 £59.89/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £42.47 at 8wines
Price spread £31.99 - £42.47 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 2 in stock
Vintages live 2022 · 2020 Current release: 2022
Per-litre (75 cl basis) £56.63 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2022 Current release
Best price
£42.47
Retailers
1 in stock
2021 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock
2020 Previous release
Best price
£31.99 a bottle, by the case of 6
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Podere Forte Petruccino