DOCG Red

Marchesi di Barolo Coste di Rose

Marchesi di Barolo

Grape
Nebbiolo
Denomination
Barolo DOCG
Region
Piedmont
Body
Medium to full
Best price
£57.00 Save 11%

2020 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 3 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Marchesi di Barolo Coste di Rose

£57.00 best price · 3 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price Save 11% 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£57.00 was regular price £64.00 £76.00/L
Xtrawine Best price 2019 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£64.00 £85.33/L
Millesima Best price 2019 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£93.70 £124.93/L
Orchardwines Best price 2016 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£102.00 £136.00/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £57.00 at xtrawine
Price spread £57.00 - £102.00 Across 3 UK retailers tracked
Retailers tracked 3UK 4 in stock
Vintages live 2020 · 2019 · 2016 Current release: 2020
Per-litre (75 cl basis) £76.00 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2020 Current release
Best price
£57.00
Retailers
1 in stock
2019 Previous release
Best price
£64.00
Retailers
2 in stock
2016 Previous release
Best price
£102.00
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Marchesi di Barolo Coste di Rose