DOCG Red

Marchesi di Barolo, Barolo Antiche Cantine "Tradizione"

Marchesi di Barolo

Grape
Nebbiolo
Denomination
Barolo DOCG
Region
Piedmont
Body
Medium to full
Best price
£43.20

2021 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 5 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Marchesi di Barolo, Barolo Antiche Cantine "Tradizione"

£43.20 best price · 5 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Vino Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£43.20 £57.60/L
Xtrawine Best price 2021 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£45.00 £60.00/L
Millesima Best price 2021 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£47.50 £63.33/L
Millesima Best price 2020 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£47.70 £63.60/L
Millesima Best price 2019 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£56.90 £75.87/L
Orchardwines Best price 2017 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£82.00 £109.33/L
Orchardwines Best price 2019 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£105.00 £70.00/L
Hedonism Best price 1952 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£190.00 £253.33/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £43.20 at vino
Price spread £43.20 - £190.00 Across 5 UK retailers tracked
Retailers tracked 5UK 8 in stock
Vintages live 2021 · 2020 · 2019 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £57.60 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2021 Current release
Best price
£43.20
Retailers
3 in stock
2020 Previous release
Best price
£47.70
Retailers
1 in stock
2019 Previous release
Best price
£56.90
Retailers
2 in stock
2017 Previous release
Best price
£82.00
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Marchesi di Barolo, Barolo Antiche Cantine "Tradizione"