DOCG Red

Barolo Serradenari Giulia Negri

Giulia Negri

Grape
Nebbiolo
Denomination
Barolo DOCG
Region
Piedmont
Body
Medium to full
Best price
£80.00

2020 · 75cl · checked 26 Sep

Vintages 2021 2020

Prices read daily from 2 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Barolo Serradenari Giulia Negri

£80.00 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Corneyandbarrow Best price 2020 · Case of 6 · £387.00 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£64.50 a bottle · £86.00/L
Corneyandbarrow Best price 2021 · Case of 6 · £414.00 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£69.00 a bottle · £92.00/L
Xtrawine Best price 2020 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£80.00 £106.67/L
Corneyandbarrow Best price 2020 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£164.25 £109.50/L
Corneyandbarrow Best price 2021 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£173.00 £115.33/L
Unavailable (2)
Corneyandbarrow Best price 2016 · Case of 12 · £561.48 for the case · checked 15 Sep
Out of stock
£46.79 a bottle · £62.39/L
Out of stock
Xtrawine Best price 2021 · 75cl · checked 26 Sep
Out of stock
£80.00 £106.67/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £80.00 at xtrawine
Price spread £64.50 - £173.00 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 5 in stock
Vintages live 2021 · 2020 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £106.67 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2021 Current release
Best price
£69.00 a bottle, by the case of 6
Retailers
2 in stock
2020 Previous release
Best price
£80.00
Retailers
3 in stock
2016 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Barolo Serradenari Giulia Negri