DOC White

Gaja Alteni di Brassica

Gaja
Denomination
Langhe DOC
Region
Piedmont
Body
Light to medium
Best price
£148.39

2022 · 75cl · checked 26 Sep

Prices read daily from 3 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Gaja Alteni di Brassica

£148.39 best price · 3 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Decantalo Best price 2022 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£148.39 £197.85/L
Hedonism Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£155.00 £206.67/L
Vinissimus Best price 2024 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£169.10 £225.47/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £148.39 at Decantalo
Price spread £148.39 - £169.10 Across 3 UK retailers tracked
Retailers tracked 3UK 3 in stock
Vintages live 2024 · 2022 · 2021 Current release: 2024
Per-litre (75 cl basis) £197.85 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2024 Current release
Best price
£169.10
Retailers
1 in stock
2022 Previous release
Best price
£148.39
Retailers
1 in stock
2021 Previous release
Best price
£155.00
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Gaja Alteni di Brassica
Check Availability