DOCG Red

G.D. Vajra Barolo Ravera

Azienda Agricola Vajra

Grape
Nebbiolo
Denomination
Barolo DOCG
Region
Piedmont
Body
Medium to full
Best price
£59.51

2022 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 4 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy G.D. Vajra Barolo Ravera

£59.51 best price · 4 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

8wines Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£59.51 £79.35/L
Corneyandbarrow Best price 2016 · Case of 6 · £383.12 for the case · checked 24 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£63.85 a bottle · £85.14/L
Xtrawine Best price Save 15% 2022 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£67.00 was regular price £79.00 £89.33/L
Decantalo Best price 2020 · 75cl · checked 24 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£74.96 £99.95/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £59.51 at 8wines
Price spread £59.51 - £74.96 Across 4 UK retailers tracked
Retailers tracked 4UK 4 in stock
Vintages live 2022 · 2020 · 2016 Current release: 2022
Per-litre (75 cl basis) £79.35 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2022 Current release
Best price
£59.51
Retailers
2 in stock
2020 Previous release
Best price
£74.96
Retailers
1 in stock
2016 Previous release
Best price
£63.85 a bottle, by the case of 6
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

G.D. Vajra Barolo Ravera