DOC Red

Barbera D'alba Superiore - e. Pira e Figli Chiara Boschis

Azienda Agricola Pira

Grape
Barbera
Denomination
Barbera d'Alba DOC
Region
Piedmont
Body
Medium to full
Best price
£26.78

2024 · 75cl · checked 22 Sep

Prices read daily from 2 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Barbera D'alba Superiore - e. Pira e Figli Chiara Boschis

£26.78 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Vinatis Best price 2024 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£26.78 £35.71/L
Xtrawine Best price Save 11% 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£33.00 was regular price £37.00 £44.00/L
Xtrawine Best price 2022 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£35.00 £46.67/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £26.78 at vinatis
Price spread £26.78 - £35.00 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 3 in stock
Vintages live 2024 · 2023 · 2022 Current release: 2024
Per-litre (75 cl basis) £35.71 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2024 Current release
Best price
£26.78
Retailers
1 in stock
2023 Previous release
Best price
£33.00
Retailers
1 in stock
2022 Previous release
Best price
£35.00
Retailers
1 in stock
2020 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Barbera D'alba Superiore - e. Pira e Figli Chiara Boschis