DOCG Red

Chianti Classico Riserva Novecento - Dievole

Dievole

Grapes
Sangiovese, Canaiolo
Denomination
Chianti Classico DOCG
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£25.99

2022 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 4 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Chianti Classico Riserva Novecento - Dievole

£25.99 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Decantalo Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£25.99 £34.65/L
Vino Best price Save 5% 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£29.40 was regular price £30.95 £39.20/L
Unavailable (2)
Xtrawine Best price 2021 · 75cl · checked 24 Sep
Out of stock
£28.00 £37.33/L
Out of stock
Vinatis Best price 2021 · 75cl · checked 22 Sep
Out of stock
£29.75 £39.67/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £25.99 at Decantalo
Price spread £25.99 - £29.40 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 2 in stock
Vintages live 2022 Current release: 2022
Per-litre (75 cl basis) £34.65 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2022 Current release
Best price
£25.99
Retailers
2 in stock
2021 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Chianti Classico Riserva Novecento - Dievole