DOCG Red

Chianti Classico - Dievole

Dievole

Grapes
Sangiovese, Canaiolo
Denomination
Chianti Classico DOCG
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£16.74

2023 · 75cl · checked 27 Sep

Vintages 2023 2021

Prices read daily from 4 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Chianti Classico - Dievole

£16.74 best price · 4 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Decantalo Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£16.74 £22.32/L
Vino Best price Save 5% 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£16.90 was regular price £17.79 £22.53/L
Xtrawine Best price 2023 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£17.50 £23.33/L
Vinatis Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£23.61 £31.48/L
Unavailable (1)
Vinatis Best price 2022 · 75cl · checked 22 Sep
Out of stock
£16.10 £21.47/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £16.74 at Decantalo
Price spread £16.74 - £23.61 Across 4 UK retailers tracked
Retailers tracked 4UK 4 in stock
Vintages live 2023 · 2021 Current release: 2023
Per-litre (75 cl basis) £22.32 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2023 Current release
Best price
£16.74
Retailers
3 in stock
2022 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock
2021 Previous release
Best price
£23.61
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Chianti Classico - Dievole