DOCG Red

Casanova di Neri Brunello di Montalcino Cerretalto

Casanova di Neri

Grape
Sangiovese
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£328.00

2019 · 75cl · checked 26 Sep

Prices read daily from 6 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Casanova di Neri Brunello di Montalcino Cerretalto

£328.00 best price · 6 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price 2019 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£328.00 £437.33/L
Vino Best price 2019 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£373.00 £497.33/L
Houseofdecant Best price 2019 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£379.99 £506.65/L
Hedonism Best price 2007 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£380.00 £506.67/L
Millesima Best price 2016 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£448.10 £597.47/L
Bbr Best price 2010 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£484.00 £645.33/L
Hedonism Best price 2001 · Double magnum 300cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£1,410.00 £470.00/L
Unavailable (1)
Hedonism Best price 1997 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£275.00 £366.67/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £328.00 at xtrawine
Price spread £328.00 - £1,410.00 Across 6 UK retailers tracked
Retailers tracked 6UK 7 in stock
Vintages live 2019 · 2016 · 2010 Current release: 2019
Per-litre (75 cl basis) £437.33 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2019 Current release
Best price
£328.00
Retailers
3 in stock
2016 Previous release
Best price
£448.10
Retailers
1 in stock
2010 Previous release
Best price
£484.00
Retailers
1 in stock
2007 Previous release
Best price
£380.00
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Casanova di Neri Brunello di Montalcino Cerretalto
Check Availability