DOCG Red

Casanova di Neri Brunello di Montalcino

Casanova di Neri

Grape
Sangiovese
Region
Tuscany
ABV
14.5%
Body
Medium to full
Best price
£51.00

2021 · 75cl · checked 26 Sep

Vintages 2021 2018

Prices read daily from 3 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Casanova di Neri Brunello di Montalcino

£51.00 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price 2021 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£51.00 £68.00/L
Millesima Best price 2018 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£60.20 £80.27/L
Xtrawine Best price Save 14% 2021 · Magnum 150cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£100.00 was regular price £116.00 £66.67/L
Unavailable (2)
Hedonism Best price 2010 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£110.00 £146.67/L
Out of stock
Xtrawine Best price 2020 · Magnum 150cl · checked 14 Sep
Out of stock
£129.00 £86.00/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £51.00 at xtrawine
Price spread £51.00 - £100.00 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 3 in stock
Vintages live 2021 · 2018 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £68.00 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 26 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2021 Current release
Best price
£51.00
Retailers
2 in stock
2020 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock
2018 Previous release
Best price
£60.20
Retailers
1 in stock
ABV
14.5%
Window
Drink now through 2034

A cooler, more classic season giving fresher, more elegant, mid-weight Brunello that drinks earlier. A poised Tenuta Nuova for nearer-term enjoyment.

2010 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Casanova di Neri Brunello di Montalcino