DOCG Red

Brunello di Montalcino Valdicava

Valdicava

Grape
Sangiovese
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£80.76

2021 · 75cl · checked 26 Sep

Prices read daily from 2 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Brunello di Montalcino Valdicava

£80.76 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

8wines Best price 2021 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£80.76 £107.68/L
Hedonism Best price 2010 · Magnum 150cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£250.00 £166.67/L
Hedonism Best price 2006 · Double magnum 300cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£400.00 £133.33/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £80.76 at 8wines
Price spread £80.76 - £400.00 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 3 in stock
Vintages live 2021 · 2010 · 2006 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £107.68 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2021 Current release
Best price
£80.76
Retailers
1 in stock
2015 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock
2010 Previous release
Best price
£250.00 magnum
Retailers
1 in stock
2006 Previous release
Best price
£400.00 double magnum
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Brunello di Montalcino Valdicava