DOCG Red

Brunello di Montalcino DOCG Vigna del Fiore Fattoria dei Barbi

Fattoria dei Barbi

Grape
Sangiovese
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£56.90 Save 25%

2017 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 2 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Brunello di Montalcino DOCG Vigna del Fiore Fattoria dei Barbi

£56.90 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Vino Best price Save 25% 2017 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£56.90 was regular price £75.87 £75.87/L
Xtrawine Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£66.00 £88.00/L
Xtrawine Best price 2019 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£67.00 £89.33/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £56.90 at vino
Price spread £56.90 - £67.00 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 3 in stock
Vintages live 2020 · 2019 · 2017 Current release: 2020
Per-litre (75 cl basis) £75.87 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2020 Current release
Best price
£66.00
Retailers
1 in stock
2019 Previous release
Best price
£67.00
Retailers
1 in stock
2017 Previous release
Best price
£56.90
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Brunello di Montalcino DOCG Vigna del Fiore Fattoria dei Barbi