DOC Red

Biondi-Santi Rosso di Montalcino

Tenuta Il Greppo – Biondi Santi

Grape
Sangiovese
Region
Tuscany
Body
Medium to full
Best price
£70.90 Save 9%

2023 · 75cl · checked 24 Sep

Vintages 2023 2022

Prices read daily from 5 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Biondi-Santi Rosso di Montalcino

£70.90 best price · 5 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Vino Best price Save 9% 2023 · 75cl · checked 24 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£70.90 was regular price £77.91 £94.53/L
Xtrawine Best price 2023 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£74.00 £98.67/L
Decantalo Best price 2022 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£79.92 £106.56/L
Hedonism Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£85.00 £113.33/L
Vinissimus Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£100.28 £133.71/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £70.90 at vino
Price spread £70.90 - £100.28 Across 5 UK retailers tracked
Retailers tracked 5UK 5 in stock
Vintages live 2023 · 2022 Current release: 2023
Per-litre (75 cl basis) £94.53 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2023 Current release
Best price
£70.90
Retailers
2 in stock
2022 Previous release
Best price
£79.92
Retailers
3 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Biondi-Santi Rosso di Montalcino