DOCG Red

Barolo Monprivato Giuseppe Mascarello e Figlio

Azienda Agricola Giuseppe Mascarello e Figlio

Grape
Nebbiolo
Denomination
Barolo DOCG
Region
Piedmont
Body
Medium to full
Best price
£184.00

2021 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 3 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Barolo Monprivato Giuseppe Mascarello e Figlio

£184.00 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Corneyandbarrow Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£184.00 £245.33/L
Hedonism Best price 2007 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£215.00 £286.67/L
Corneyandbarrow Best price 1985 · Case of 3 · £1,524.82 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£508.27 a bottle · £677.70/L
Unavailable (1)
Fieldandfawcett Best price 2018 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£195.00 £260.00/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Live UK pricing
Best price · 75 cl £184.00 at corneyandbarrow
Price spread £184.00 - £508.27 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 3 in stock
Vintages live 2021 · 2007 · 1985 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £245.33 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Vintages
2021 Current release
Best price
£184.00
Retailers
1 in stock
2018 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock
2007 Previous release
Best price
£215.00
Retailers
1 in stock
1985 Previous release
Best price
£508.27 a bottle, by the case of 3
Retailers
1 in stock

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Barolo Monprivato Giuseppe Mascarello e Figlio
Check Availability