IGT Red

Frescobaldi Mormoreto, Toscana IGT

Marchesi de’ Frescobaldi
Denomination
Toscana IGT
Region
Tuscany
ABV
14.5%
Body
Full
Drink
2027 to 2042

Frescobaldi's Bordeaux-blend flagship from Castello Nipozzano in Chianti Rufina: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot and, since 2013, a touch of Sangiovese, grown at 300m and aged 18 months in French oak. A polished Super Tuscan of black

Best price
£50.00 Save 15%

2022 · 75cl · checked 26 Sep

Prices read daily from 5 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Marchesi de' Frescobaldi Mormoreto

£50.00 best price · 5 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Xtrawine Best price Save 15% 2022 · 75cl · checked 26 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£50.00 was regular price £59.00 £66.67/L
Vino Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£58.00 £77.33/L
Millesima Best price 2020 · 75cl · checked 22 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£60.70 £80.93/L
Great Wines Direct Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£70.54 £94.05/L
Great Wines Direct Best price 2018 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£70.79 £94.39/L
Greatwine Best price 2022 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£81.00 £108.00/L
Greatwine Best price 2018 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£81.00 £108.00/L
Great Wines Direct Best price 2011 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£100.43 £133.91/L
Greatwine Best price 2011 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£110.00 £146.67/L
Greatwine Best price 2005 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£110.00 £146.67/L
Unavailable (1)
Great Wines Direct Best price 2005 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£79.80 £106.40/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Tasting Notes

Inside Frescobaldi's Mormoreto

Drinker consensus from over 10,000 Vivino ratings, read against Frescobaldi's own release notes for the Nipozzano Cabernet and Petit Verdot.

Tasted by
ItalianWines editorial (drinker consensus)
Tasted on
6 June 2026
Source
Drinker consensus · confidence Medium
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

Mormoreto opens on the dark Cabernet fruit of Castello Nipozzano's 300-metre Nipozzano vineyards. That fruit is blackcurrant, blackberry and cassis. The liquorice and white pepper Frescobaldi names in its 2022 release lift them. The 18 months in French oak barrique fold in vanilla and cedar. Vivino drinkers, meanwhile, most often log tobacco, leather and smoke alongside the fruit. A violet and balsamic edge keeps the aromatics from sitting heavy.

VioletViolet
Black cherryBlack cherry
BlackberryBlackberry
BlackcurrantBlackcurrant
PlumPlum
Green pepperGreen pepper
TobaccoTobacco
LeatherLeather
OakOak
Black pepperBlack pepper
LiquoriceLiquorice
VanillaVanilla
Palate

This is a Bordeaux blend at heart. The Cabernet Sauvignon and Petit Verdot both give firm structure. The Cabernet Franc and the post-2013 splash of Sangiovese both add the lift Frescobaldi calls elegance. The sandy soils and southwestern exposure at Nipozzano show as ripe but defined black fruit. That black fruit comes with the velvety tannins the producer flags and an acidic edge from the cool breezes of the 2022 growing season. Oak sits as a frame, not a flavour: cocoa and spice rather than sawn timber.

Finish

The finish is long, persistent and savoury. It closes on graphite, liquorice and the fine-grained French-oak tannin that lets Mormoreto hold a decade or more in bottle.

Overall

This is Frescobaldi's flagship Super Tuscan, a Cabernet-led Toscana IGT from the Nipozzano estate rather than a Chianti. It is priced as a cellar wine, in the £60 to £110 range. Vivino's 10,000-plus drinkers rate it 4.3, and critics have scored recent vintages 92 to 95. The crowd consistently praises its oak-and-black-fruit polish and its structure for ageing. An occasional note adds that young bottles need air or time. This is one for collectors and serious red-meat dinners, not a midweek pour.

Live UK pricing

Where Mormoreto sits on price

A flagship Super Tuscan tracked here from roughly £60 to £110, with vintage and retailer driving the spread.

Best price · 75 cl £50.00 at xtrawine
Price spread £50.00 - £110.00 Across 5 UK retailers tracked
Retailers tracked 5UK 10 in stock
Vintages live 2022 · 2020 · 2018 Current release: 2022
Per-litre (75 cl basis) £66.67 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score

How Mormoreto scores for your table

Six dimensions rating this Nipozzano Cabernet blend for food, value, cellaring and occasion.

Best for an occasion 9.0/10

Frescobaldi's prestige Super Tuscan flagship from the historic Castello Nipozzano estate, the bottle for a special red-meat dinner or a gift.

Best with food 8.8/10

A structured, medium-to-firm-tannin Cabernet blend with fresh acidity from 300-metre Nipozzano vineyards: a natural match for grilled and braised red meat.

Best for cellar 8.6/10

Eighteen months in French oak barrique, firm Cabernet and Petit Verdot tannin and 14.5% body give Mormoreto a decade-plus ageing window from strong vintages like 2018 and 2020.

Best value 6.2/10

At a £60 to £110 live spread this Super Tuscan sits broadly with its peer flagships; sound rather than bargain value, with critic scores of 92 to 95 supporting the asking price.

Best intro to this style 5.5/10

A serious, oak-aged Bordeaux blend that rewards food and cellaring; approachable in flavour but priced and structured beyond a first-time buyer's everyday red.

Best everyday bottle 2.2/10

Cellar-priced at £60-plus and built to age, this is an occasion bottle rather than a midweek pour.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Toscana in five fields

A compact view of what the Toscana denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
Variety list not yet recorded
This bottle: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Sangiovese, Petit Verdot.
Minimum ageing
Recorded by producer
Disciplinare ageing rule not yet recorded.
Region / area
Arezzo · Firenze · Grosseto · Livorno · Lucca · Massa Carrara · Pisa · Pistoia · Prato · Siena
Source: Disciplinare.
Style
IGT · Toscana
Classification
IGT (Indicazione Geografica Tipica)
Vintages

Mormoreto vintage by vintage

From the exceptional 2005 to the hot, ripe 2022, vintage shapes how soon each Nipozzano release is ready to drink.

2022 Current release
Best price
£50.00
Retailers
4 in stock
ABV
14.5%
Window
Ready from 2027 to 2042

Frescobaldi describes 2022 as a dry, very hot but breeze-cooled season that ripened the fruit fully while keeping an acidic edge. Ruby with purple lights, blackberry, cassis and white pepper, with velvety tannins and a very long finish; give it time.

2020 Previous release
Best price
£60.70
Retailers
1 in stock
ABV
14.5%
Window
Drink now through 2040

A strong Tuscan vintage scored in the mid 90s by Wine Spectator and Falstaff for the region. Concentrated yet fresh, this Mormoreto is built for the cellar and rewards several more years in bottle.

2018 Previous release
Best price
£70.79
Retailers
2 in stock
ABV
14.5%
Window
Drink now through 2038

A classic, balanced Tuscan vintage rated in the low 90s for the Cabernet-driven coast and Chianti zones. Vivino drinkers place this release among the top 1% of all wines; it has the structure to age well into the 2030s.

2011 Previous release
Best price
£100.43
Retailers
2 in stock
ABV
14.5%
Window
Drink now through 2026

A warm vintage with a very hot September; the wines are rich but evolved earlier than cooler years. Drink this Mormoreto on the nearer side rather than holding much longer.

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label

Why Mormoreto is priced as a Super Tuscan

Old-established Cabernet plantings at Castello Nipozzano, manual harvest and 18 months in French oak barrique sit behind the bottle price.

01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Toscana is in the IGT tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. Varieties not yet recorded
  • Tasting panel. No mandatory pre-release tasting
03

Region and area context

Toscana falls within Tuscany, covering Arezzo · Firenze · Grosseto · Livorno · Lucca · Massa Carrara · Pisa · Pistoia · Prato · Siena.

The zone the estate stands in The producer

Made at Marchesi de’ Frescobaldi, Firenze. Directions

04

Reading the label

  • Marchesi de’ FrescobaldiProducer / estate
  • Cabernet Sauvignon · Cabernet Franc · Sangiovese · Petit VerdotGrape varieties
  • Toscana IGTGeographic indication and quality tier
  • 2022Vintage (year of harvest)
  • 14.5% vol · 75 clAlcohol by volume and bottle size
  • Imbottigliato all’origineEstate-bottled
05

What sits behind the price of Marchesi de' Frescobaldi Mormoreto

Tracked from
£50.00
Direction
Mostly cost up
Drivers
5 up / 1 down
Main factor
Cru Cabernet and Petit Verdot at 300m, Castello Nipozzano
  1. 01

    Cru Cabernet and Petit Verdot at 300m, Castello Nipozzano

    Cost up

    Frescobaldi has grown these French varieties as a single cru at Nipozzano since 1983, on sandy soils at 300 metres; low-yield estate fruit of this pedigree commands a price well above bulk Tuscan IGT.

  2. 02

    Manual harvest in 15kg crates with double sorting

    Cost up

    The producer hand-picks into small crates and sorts the bunches twice, in the vineyard and again at the cellar; this labour cost lifts the wine above machine-harvested reds.

  3. 03

    18 months in French oak barrique plus bottle ageing

    Cost up

    Frescobaldi ages Mormoreto 18 months in French barriques then several more months in bottle before release, tying up new oak and cellar capacity that feeds directly into the £60-plus price.

  4. 04

    Flagship Super Tuscan reputation and critic scores

    Cost up

    Recent vintages carry critic scores of 92 to 95 from James Suckling, Falstaff and Wine Advocate, and a 4.3 Vivino average from 10,000-plus drinkers, supporting its position among prestige Tuscan reds.

  5. 05

    UK duty and VAT on still wine

    Cost up

    UK excise duty on still wine up to 15% ABV is £2.67 per bottle at 2026 rates, and 20% VAT applies on top; together these add several pounds to a £60-plus shelf price before the retailer's margin.

  6. 06

    Toscana IGT, not a yield-capped DOCG

    Cost down

    Mormoreto is bottled as the flexible Toscana IGT rather than under a strict DOCG disciplinare, so denomination rules add no extra ageing or release-tasting cost; the price reflects estate and oak choices, not appellation mandates.

01

Cru Cabernet and Petit Verdot at 300m, Castello Nipozzano

Cost up

Frescobaldi has grown these French varieties as a single cru at Nipozzano since 1983, on sandy soils at 300 metres; low-yield estate fruit of this pedigree commands a price well above bulk Tuscan IGT.

Perfect Pairings

Dishes that go with this wine

Food Pairing

Cabernet structure, Tuscan table: dishes that fit Mormoreto

Firm tannin and dark fruit point to grilled and braised red meat; the food-attribute logic behind each match is set out below.

Tannin softening Strong match

Chargrilled Tuscan beef

The firm Cabernet Sauvignon and Petit Verdot tannins in Mormoreto need protein and fat to soften them. A rare, salt-crusted cut binds the tannin and lets the wine's blackcurrant and graphite come forward. This is the dish the Nipozzano estate was built around.

Try with: Fiorentina steak · ribeye steak · sirloin steak · More pairings →

Fat cutting Strong match

Slow-braised beef and veal

Long-cooked Tuscan braises bring gelatine and rich marrow that the wine's acidity, kept fresh by the cool breezes at 300 metres, cuts cleanly. The 18 months in French oak echo the deep, savoury reduction of a brasato or ossobuco.

Try with: Brasato al Barolo · Ossobuco alla Milanese · More pairings →

Body matching Good match

Lamb with herbs

Mormoreto's full body and ripe black fruit match the weight of roast or stewed lamb without overwhelming it. The wine's liquorice and white-pepper spice mirror the rosemary and pepper that season a Lucanian lamb ragu.

Try with: Agnello Ragu Lucano · rack of lamb · leg of lamb · More pairings →

Salt balance Good match

Aged hard sheep's cheese

A mature Pecorino's salt and crystalline crunch lean on the wine's tannin and dark fruit. The Cabernet Franc's leafy, cedary side answers the cheese's nutty depth, a classic end to a Super Tuscan dinner.

Try with: Pecorino sardo e pan carasau · cheese board · More pairings →

Aromatic bridge Good match

Game and roast fowl

The tobacco, leather and balsamic notes Vivino drinkers find in Mormoreto bridge to the earthy, gamey character of roast pheasant or venison. The wine has the structure to stand up to dark, iron-rich meat.

Try with: Roast Pheasant · Venison Stew · Roast Duck · More pairings →

Avoid Clash

Chilli heat and sweet-sour sauces

Mormoreto's 14.5% alcohol and grippy young tannin amplify capsaicin heat, turning spicy dishes harsh and bitter. Sweet-sour and sugary glazes flatten its black fruit and clash with the dry oak frame. Save it for savoury, unspiced plates.

Skip with: Szechuan beef · crispy chilli beef · lamb bhuna · Mongolian beef · Pairing guide →

Drinking + cellar

Cellaring Frescobaldi Mormoreto

Built to age a decade or more in strong vintages, with French-oak tannin and 14.5% body carrying the structure.

Drinking window
2027 → 2042

Peak around 2034. Best in the years above; holds without falling over either side.

Decanting
1 hour

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
High

Eighteen months in French oak barrique, firm Cabernet and Petit Verdot tannin and 14.5% body give Mormoreto a decade-plus ageing window from strong vintages like 2018 and 2020.

Buy now or wait?
Buy now

£50.00 for a 75cl bottle of the 2022, at Xtrawine, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust

Where these Mormoreto notes come from

Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 02:27 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Drawn from what drinkers consistently report on Vivino and Wine-Searcher, summarised in our own words. A crowd read across many tasters, not a single critic.

Confidence · Medium
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium

Common Questions

Mormoreto is a Bordeaux-style blend of Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc and Petit Verdot, with a small amount of Sangiovese added since the 2013 vintage. Frescobaldi has grown these French varieties at Castello Nipozzano in Chianti Rufina since the line was created as a cru in 1983.

No. Although it is grown at the Castello Nipozzano estate in Chianti Rufina, Mormoreto is a Cabernet-led Bordeaux blend bottled as Toscana IGT, not under the Sangiovese-based Chianti rules. It is one of Tuscany's established Super Tuscans.

Strong vintages will cellar for a decade or more. The firm Cabernet and Petit Verdot tannins, 18 months in French oak barrique and 14.5% alcohol give it the structure to develop; vintages such as 2018 and 2020 reward several years in bottle before opening.

Grilled and braised red meat. Its tannin and dark fruit suit Fiorentina steak, brasato, ossobuco and roast lamb, and it stands up to game and aged Pecorino. Avoid spicy or sweet-sour dishes, which clash with its alcohol and oak.

Across the vintages stocked here it runs roughly £60 to £110 a bottle, with the most recent releases and the 2020 at the lower end. It is priced as a flagship Super Tuscan rather than an everyday red.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Marchesi de' Frescobaldi Mormoreto