IGT Red

Campo di Magnacosta Tenuta di Trinoro

Tenuta di Trinoro

Denomination
Toscana IGT
Region
Tuscany
ABV
15%
Body
Medium
Drink
2027 to 2040

Andrea Franchetti's single-vineyard Cabernet Franc from a gravel parcel in the Val d'Orcia, grown from Pomerol cuttings. Dense black fruit, cedar and tobacco sit over firm, ageworthy tannins. Just 1,600 to 2,200 bottles a year.

Best price
£82.10

2023 · 75cl · checked 27 Sep

Prices read daily from 4 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Campo di Magnacosta Tenuta di Trinoro

£82.10 best price · 2 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Corneyandbarrow Best price 2012 · Case of 12 · £702.74 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£58.56 a bottle · £78.08/L
Corneyandbarrow Best price 2015 · Case of 6 · £386.64 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£64.44 a bottle · £85.92/L
Corneyandbarrow Best price 2013 · Case of 6 · £387.00 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£64.50 a bottle · £86.00/L
Corneyandbarrow Best price 2017 · Case of 6 · £413.70 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£68.95 a bottle · £91.93/L
Corneyandbarrow Best price 2018 · Case of 6 · £417.00 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£69.50 a bottle · £92.67/L
Vinatis Best price 2023 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£82.10 £109.47/L
Corneyandbarrow Best price 2016 · Case of 6 · £506.59 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£84.43 a bottle · £112.58/L
Corneyandbarrow Best price 2014 · Case of 3 × Magnum 150cl · £395.85 for the case · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£131.95 a bottle · £87.97/L
Unavailable (2)
Vino Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Out of stock
£84.00 £112.00/L
Out of stock
Xtrawine Best price 2023 · 75cl · checked 26 Sep
Out of stock
£87.00 £116.00/L
Out of stock

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag. Case and magnum listings show a per-bottle or per-litre equivalent and sit outside the best-price figure.

Tasting Notes

Inside Trinoro's single-vineyard Cabernet Franc

What the glass holds across the 2017, 2018 and 2023 vintages of Campo di Magnacosta, drawn from Andrea Franchetti's own notes, Wine Advocate and Vinous, and 857 Vivino drinkers.

Tasted by
ItalianWines editorial (drinker and critic consensus)
Tasted on
12 June 2026
Source
Drinker consensus · confidence Medium
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

The nose is dense and dark. It leads with blackberry, plum and black cherry, then cedar, tobacco and sweet pipe-smoke from time in French oak. A cool green-pepper and dried-herb lift runs underneath, the Cabernet Franc and its Pomerol-cutting vines showing through. In the drought-stressed 2017 that note turns to a frank green-bell-pepper edge the estate ties to heat-shut vines.

Black cherryBlack cherry
BlackberryBlackberry
PlumPlum
Green pepperGreen pepper
TobaccoTobacco
LeatherLeather
Black pepperBlack pepper
LiquoriceLiquorice
CocoaCocoa
Palate

The palate is bold and firmly tannic, with the concentration of fruit grown on gravel and silt at 400 metres. Black fruit and plum are wrapped in leather, cocoa and black pepper, with liquorice and tar on the denser vintages. Vinous found incisive tannins in the 2018 that need cellar time. Monica Larner praised the 2017 for carrying its weight with steady and even strides.

Finish

The finish is long, savoury and structured. It closes on the crushed-river-stone and graphite-edged tannin Monica Larner noted in the 2018, with dark spice and a persistent peppery note rather than sweet oak.

Overall

This is one of three single-vineyard Cabernet Franc crus Andrea Franchetti carved out of Tenuta di Trinoro. The wine is made in tiny 1,600 to 2,262-bottle lots and labelled Toscana IGT. Wine Advocate scored the 2017 and 2018 at 94 and 95. Vivino drinkers rate it 4.2 from 857 ratings. This is a collector's Cabernet Franc for patient cellars, not an everyday Tuscan red.

Drink now Best by 2038
Live UK pricing

Where to buy Campo di Magnacosta in the UK

Live UK listings for this allocation-only Toscana IGT Cabernet Franc, currently the 2017, 2018 and 2023, with only 1,600 to 2,262 bottles made each year.

Best price · 75 cl £82.10 at vinatis
Price spread £58.56 - £131.95 Across 2 UK retailers tracked
Retailers tracked 2UK 8 in stock
Vintages live 2023 · 2018 · 2017 Current release: 2023
Per-litre (75 cl basis) £109.47 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score

How Campo di Magnacosta scores for food, cellar and occasion

A structured, ageworthy 100% Cabernet Franc at 69 to 83 pounds: where it earns its keep, and where it does not.

Best with food 8.8/10

Firm tannins and savoury, peppery Cabernet Franc fruit make it a natural with grilled and braised red meat, though its weight narrows the range away from lighter dishes.

Best for cellar 8.8/10

Concentrated, firmly tannic and critic-backed, with producer and Wine Spectator windows running to 2033 and beyond; built for the cellar.

Best for an occasion 8.6/10

A scarce, 94 to 95 point single-vineyard Cabernet Franc made in tiny lots; a genuine special-occasion and collector bottle.

Best value 6.2/10

At 69 to 83 pounds it is priced as a cult, allocation-only bottling; strong 94 to 95 point critic scores justify it for collectors, but it is no everyday value buy.

Best intro to this style 3.2/10

A firm, ageworthy, 15% Cabernet Franc that needs cellar time and food; rewarding but not an easy starting point for new Italian-wine drinkers.

Best everyday bottle 1.8/10

Too structured, scarce and expensive at 69 pounds and up to be an everyday pour; it asks for occasion and cellar time.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Toscana in five fields

A compact view of what the Toscana denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
Variety list not yet recorded
This bottle: Cabernet Franc.
Minimum ageing
Recorded by producer
Disciplinare ageing rule not yet recorded.
Region / area
Arezzo · Firenze · Grosseto · Livorno · Lucca · Massa Carrara · Pisa · Pistoia · Prato · Siena
Source: Disciplinare.
Style
IGT · Toscana
Classification
IGT (Indicazione Geografica Tipica)
Vintages

2017, 2018 and 2023: three Val d'Orcia growing seasons

How drought-hit 2017, cooler and even 2018, and the mildew-pressured 2023 each shaped the wine, with drinking windows from the producer and Wine Spectator.

2023 Current release
Best price
£82.10
Retailers
1 in stock
Window
Ready from 2027 to 2040

A wet, mildew-pressured spring gave way to a hot summer and slow, even ripening, with the Magnacosta parcel picked on 5 October at good yields. Aged six months in French barriques then a year in cement and bottled in April 2025, it is a structured young release built for the cellar.

2021 Sold through
Best price
not listed
Retailers
0 in stock
2018 Previous release
Best price
£69.50 a bottle, by the case of 6
Retailers
1 in stock
ABV
15.0%
Window
Drink now through 2038

Cooler, more even temperatures and a long dry autumn brought what the estate called a record crop of ripe, concentrated Cabernet Franc. Wine Advocate scored it 95 and Vinous 94, both stressing elegance over weight and incisive tannins that need cellar time to settle.

2017 Previous release
Best price
£68.95 a bottle, by the case of 6
Retailers
1 in stock
ABV
15.0%
Window
Drink now through 2033

A drought-stressed, frost-touched Val d'Orcia season the estate itself calls difficult, with 40C peaks shrinking the berries to skin and seed and a green note from vines shut down by heat. Monica Larner (Wine Advocate, 94) and Bruce Sanderson (Wine Spectator, 93) both flagged its dark concentration; Sanderson set the window at 2022 to 2033.

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label

Why a 100% Cabernet Franc carries the Toscana IGT label

Tenuta di Trinoro sits at Sarteano in the Val d'Orcia, where 100% Cabernet Franc grown from Pomerol cuttings falls outside DOCG rules and is bottled as Toscana IGT.

01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Toscana is in the IGT tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. Varieties not yet recorded
  • Tasting panel. No mandatory pre-release tasting
03

Region and area context

Toscana falls within Tuscany, covering Arezzo · Firenze · Grosseto · Livorno · Lucca · Massa Carrara · Pisa · Pistoia · Prato · Siena.

The zone the estate stands in The producer

Made at Tenuta di Trinoro, Sarteano. Directions

04

Reading the label

  • Tenuta di TrinoroProducer / estate
  • Cabernet FrancGrape varieties
  • Toscana IGTGeographic indication and quality tier
  • 2023Vintage (year of harvest)
  • Imbottigliato all’origineEstate-bottled
05

What sits behind the price of Campo di Magnacosta Tenuta di Trinoro

Tracked from
£82.10
Direction
Mostly cost up
Drivers
5 up / 1 down
Main factor
Microscopic production, 1,600 to 2,262 bottles a vintage
  1. 01

    Single 1.5-hectare parcel of old Pomerol-cutting Cabernet Franc

    Cost up

    All the fruit comes from one alluvial-gravel parcel at 400m in the Val d'Orcia, planted with cuttings carried from Pomerol; the tiny dedicated vineyard caps supply.

  2. 02

    Microscopic production, 1,600 to 2,262 bottles a vintage

    Cost up

    The estate released only about 1,600 bottles of the 2017 and 2,262 of the 2023; allocation-only scarcity, not volume, sets the price.

  3. 03

    Hand-tended single-vineyard farming and green harvest

    Cost up

    Debudding, green-harvest cluster thinning and parcel-by-parcel picking (5 Oct 2023, 12 Oct 2017) lift labour cost well above bulk Toscana IGT.

  4. 04

    French barrique plus long cement-vat ageing

    Cost up

    Around six months in French oak barriques then a year in cement vats ties up cellar space and capital for roughly 18 months before release.

  5. 05

    Critic pedigree, Wine Advocate 94 to 95 points

    Cost up

    Monica Larner scored the 2017 at 94 and the 2018 at 95 for Wine Advocate, with Vinous and Falstaff in the mid-90s; review demand pulls the secondary-market price up.

  6. 06

    Toscana IGT, not a regulated DOCG

    Cost down

    Bottled as Toscana IGT rather than a tightly governed DOCG, so there is no consortium levy or mandatory release-tasting cost, a rare downward pull on the price.

01

Single 1.5-hectare parcel of old Pomerol-cutting Cabernet Franc

Cost up

All the fruit comes from one alluvial-gravel parcel at 400m in the Val d'Orcia, planted with cuttings carried from Pomerol; the tiny dedicated vineyard caps supply.

Perfect Pairings

Dishes that go with this wine

Food Pairing

Tannin and pepper: dishes that fit Trinoro's Cabernet Franc

The firm tannins and savoury, green-pepper edge of Campo di Magnacosta steer it toward Tuscan grilled and braised red meat, game and aged pecorino.

Tannin softening Strong match

Tuscan beef, off the grill and the bone

Cabernet Franc's firm tannins bind to the protein and fat of Tuscan beef, from a charred bistecca to a long brasato, so the wine tastes smoother and the meat richer. Its savoury, peppery core echoes the herb and pepper of the dish.

Try with: Fiorentina steak · Brasato al Barolo · Ossobuco alla Milanese · Bollito dei Pastori · More pairings →

Fat cutting Strong match

Roast and braised lamb

The bright acidity and grippy tannins slice through the fat of roast and slow-braised lamb, while the wine's cool green-pepper and dried-herb note bridges rosemary, mint and garlic crusts.

Try with: Rack of lamb · Lamb shank · Leg of lamb · Roast Lamb with Mint Sauce · More pairings →

Salt balance Good match

Aged pecorino and cured Tuscan pork

The wine's leather, tobacco and cocoa notes harmonise with aged pecorino and cured pork, while firm tannins reset the palate between rich, salty bites so the fruit stays fresh.

Try with: Pecorino sardo e pan carasau · Porchetta · Brasato al Barolo · More pairings →

Body matching Good match

Game and roast duck

A full body and dark, earthy fruit stand up to game and duck, matching their depth without overwhelming, while the peppery edge lifts gamey, fatty flavours.

Try with: Venison Stew · Roast Pheasant · Roast Duck · Duck breast · More pairings →

Aromatic bridge Good match

Herb and pepper-driven roasts

Cabernet Franc's green-pepper, dried-herb and black-pepper signature bridges the rosemary, fennel and pepper of Tuscan and Lucanian roasts and lamb ragus, so the herbs in the dish read as part of the wine.

Try with: Porchetta · Agnello Ragu Lucano · Agnello Cacio e Ova · More pairings →

Avoid Clash

Chilli heat and sweet-sour spice

Skip Campo di Magnacosta with chilli heat and sweet-sour sauces. Its 15% alcohol and firm tannins amplify the capsaicin burn and turn astringent against sugar, flattening the fruit. Save it for savoury, salty, protein-rich plates instead.

Skip with: Szechuan beef · Crispy chilli beef · Lamb bhuna · Lamb biryani · Pairing guide →

Drinking + cellar

Cellaring Campo di Magnacosta

With 1,600 to 2,262 bottles a vintage and Wine Advocate scores of 94 to 95, the older releases reward patience and the 2023 is built to age a decade or more.

Drinking window
2027 → 2040

Peak around 2032. Best in the years above; holds without falling over either side.

Decanting
30 minutes

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
High

Concentrated, firmly tannic and critic-backed, with producer and Wine Spectator windows running to 2033 and beyond; built for the cellar.

Buy now or wait?
Buy now

£82.10 for a 75cl bottle of the 2023, at Vinatis, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust

Sources behind this Campo di Magnacosta page

Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 02:14 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Drawn from what drinkers consistently report on Vivino and Wine-Searcher, summarised in our own words. A crowd read across many tasters, not a single critic.

Confidence · Medium
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium
Related

Explore Tenuta di Trinoro, Cabernet Franc and the Val d'Orcia

Producer
Tenuta di Trinoro Tuscany
Denomination
Toscana IGT

Common Questions

It is 100% Cabernet Franc from a single 1.5-hectare parcel at Tenuta di Trinoro in the Val d'Orcia, planted with cuttings brought from Pomerol. Andrea Franchetti has bottled this vineyard on its own since 2011.

Dense and bold: blackberry, plum and black cherry framed by cedar, tobacco and cocoa, with the green-pepper and black-pepper lift typical of Cabernet Franc. Tannins are firm and the finish long, so most vintages reward a few years in the cellar.

No. It is bottled as Toscana IGT Rosso rather than under a DOCG, because a 100% Cabernet Franc falls outside the local appellation rules. The IGT label lets Franchetti make a varietal Cabernet Franc in southern Tuscany.

The 2017 drinks well now and holds through about 2033, the 2018 wants until roughly 2024 to 2038, and the recent 2023 is built for the cellar from around 2027. Decant young vintages an hour ahead.

Pair it with Tuscan grilled and braised red meat: bistecca alla fiorentina, brasato, ossobuco, ribeye or rack of lamb. The firm tannins cut through fat and the savoury, peppery profile bridges herb crusts and aged pecorino.

Yes. Production runs from about 1,600 to 2,262 bottles a vintage and the estate sells much of it by allocation, so UK stock is limited. Current listings sit between roughly 69 and 83 pounds.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Campo di Magnacosta Tenuta di Trinoro