IGT Red

Le Stanze del Poliziano, Toscana IGT

Azienda Agricola Poliziano

Denomination
Toscana IGT
Region
Tuscany
ABV
14.5%
Body
Full
Drink
Now to 2040

Poliziano's modern Bordeaux blend from Montepulciano: 90% Cabernet Sauvignon with Merlot and Petit Verdot, aged 16 months in new French oak. Dense black fruit, tobacco and firm, dusty tannins make a structured Toscana IGT built to cellar.

Best price
£47.00 Save 29%

2020 · 75cl · checked 27 Sep

Vintages 2021 2020

Prices read daily from 3 UK retailers. We earn a commission on some links; it never changes the order.

Where to buy Azienda Agricola Poliziano Le Stanze

£47.00 best price · 3 retailers in stock · checked 27 Sep 2026

Stock is shown where the retailer publishes it, offers are sorted by price, and unavailable offers can’t be clicked.

Greatwine Best price Save 29% 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£47.00 was regular price £66.00 £62.67/L
Vino Best price Save 10% 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£49.90 was regular price £55.44 £66.53/L
Great Wines Direct Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£57.67 £76.89/L
Great Wines Direct Best price 2020 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£57.74 £76.99/L
Greatwine Best price 2021 · 75cl · checked 27 Sep
Read from the retailer's page once a day. Confidence is low, so treat it as a guide and confirm at the retailer.
£66.00 £88.00/L

Stock status is read from each retailer’s page once a day and may lag.

Tasting Notes

Tasting Le Stanze: oak, black fruit and firm tannin

Drinker consensus on Vivino and Poliziano's own notes agree: new French oak frames blackcurrant, plum and tobacco over dusty, age-worthy tannin.

Tasted by
ItalianWines editorial
Tasted on
11 June 2026
Source
Drinker consensus · confidence Medium
Taste profile
Body Light / Full
Tannins Smooth / Grippy
Sweetness Dry / Sweet
Acidity Soft / Crisp
Nose

New French oak frames the aromatics: tobacco, vanilla and sweet cedar over blackcurrant, black cherry and plum. Poliziano's 16 months in new barriques shows clearly. Vivino drinkers most often flag oak, tobacco and dark berry fruit. A savoury note of leather sits underneath.

Black cherryBlack cherry
BlackberryBlackberry
BlackcurrantBlackcurrant
PlumPlum
TobaccoTobacco
LeatherLeather
OakOak
LiquoriceLiquorice
VanillaVanilla
Palate

This Cabernet-led Bordeaux blend is full-bodied and dense at 14.5%. It carries the firm, dusty tannins critics consistently note. Blackcurrant and plum fill the mid-palate, the Merlot and Petit Verdot adding flesh. Montepulciano's acidity keeps the weight fresh rather than heavy.

Finish

The finish is long and savoury. It closes on chewy tannin, dark chocolate and a lick of new oak. The oak needs a few years to settle into the 2021 in particular.

Overall

This is Poliziano's modern, international-style flagship, distinct from its Sangiovese Vino Nobile range. The flagship is rated 4.2 on Vivino across more than 4,000 ratings, and 92 to 94 points by James Suckling. It is a structured Toscana IGT for cellaring and for red meat. Decant the young 2021. The 2020 is more approachable.

Drink now Best by 2040
Live UK pricing

Buying Le Stanze del Poliziano in the UK

Two vintages, 2020 and 2021, are stocked across UK merchants from about £58 to £66 a bottle, all in standard 75cl.

Best price · 75 cl £47.00 at greatwine
Price spread £47.00 - £66.00 Across 3 UK retailers tracked
Retailers tracked 3UK 5 in stock
Vintages live 2021 · 2020 Current release: 2021
Per-litre (75 cl basis) £62.67 Per-litre price for the lowest current offer
Last checked 27 Sep 2026 Refreshed once every 24 hours
Wine fit score

How Le Stanze scores for food, cellar and occasion

A high food and cellar score reflects its grip and new-oak structure; the everyday score is low because this is a premium, occasion-led Montepulciano red.

Best with food 9.0/10

Firm tannin, full body and savoury depth make it a natural with grilled and roast red meat and aged cheese.

Best for an occasion 8.8/10

A benchmark Montepulciano producer's international flagship at a premium price makes this a special-occasion and gifting bottle.

Best for cellar 8.5/10

Sixteen months in new French oak and tight, chewy tannin give a 15-year-plus window; the 2021 in particular rewards cellaring.

Best value 6.2/10

At about £58 to £66 it sits a little above mid-price for premium Toscana IGT, fair for a 92 to 94 point wine but no bargain.

Best intro to this style 5.5/10

Approachable in flavour, but firm tannin, 14.5% body and a premium price suit a confident buyer more than a first-time taster.

Best everyday bottle 2.5/10

At £58-plus and built to age, this is an occasion red rather than a midweek pour.

Scoring is rule-based and deterministic. The model and weightings are documented in our Wine Fit Score methodology.

Denomination Compliance Snapshot

Toscana in five fields

A compact view of what the Toscana denomination actually requires, and how this bottle sits inside it. Pulled from the official Italian disciplinare.

Allowed grapes
Variety list not yet recorded
This bottle: Cabernet Sauvignon.
Minimum ageing
Recorded by producer
Disciplinare ageing rule not yet recorded.
Region / area
Arezzo · Firenze · Grosseto · Livorno · Lucca · Massa Carrara · Pisa · Pistoia · Prato · Siena
Source: Disciplinare.
Style
IGT · Toscana
Classification
IGT (Indicazione Geografica Tipica)
Vintages

2020 and 2021 Le Stanze, vintage by vintage

James Suckling scored the riper 2020 a 92 and the tighter, more structured 2021 a 94; both are full 14.5% Toscana IGT reds.

2021 Current release
Best price
£49.90
Retailers
3 in stock
ABV
14.5%
Window
Drink now through 2040

2021 was an outstanding Tuscan vintage, and James Suckling scored this 94, citing blackberry, blueberry and sandalwood over tight, chewy tannin. The most structured recent Le Stanze, built for the long haul.

2020 Previous release
Best price
£47.00
Retailers
2 in stock
ABV
14.5%
Window
Drink now through 2038

A warm, generous Tuscan growing season gave a riper, rounder Le Stanze, rated 92 by James Suckling and 91 by Wine Spectator. Approachable now, with the structure to hold into the 2030s.

Drink-now / hold guidance reflects general style cues for this wine, not a forecast for a specific bottle. Where vintage-level editorial notes exist, they appear above.

The disciplinare, the place, the label

Why Poliziano's Le Stanze is a benchmark Tuscan Bordeaux blend

Made from 90% Cabernet Sauvignon with Merlot and Petit Verdot and aged 16 months in new French barriques, Le Stanze is Poliziano's modern counterpoint to its Sangiovese Vino Nobile.

01

DOC, DOCG, IGT: what the badges mean

Italian wine law sorts bottles into a pyramid. DOCG sits at the top: tightly drawn boundaries, prescribed grapes, mandatory ageing, government tasting before release. DOC is the same idea with looser thresholds. IGT (Indicazione Geografica Tipica) is broader still, requiring only that 85% of the grapes come from the named territory.

Toscana is in the IGT tier. That is not a quality verdict, it is a description of how much freedom the producer has at vinification and ageing.

02

The denomination rules, in detail

  • Allowed grapes. Varieties not yet recorded
  • Tasting panel. No mandatory pre-release tasting
03

Region and area context

Toscana falls within Tuscany, covering Arezzo · Firenze · Grosseto · Livorno · Lucca · Massa Carrara · Pisa · Pistoia · Prato · Siena.

The zone the estate stands in The producer

Made at Azienda Agricola Poliziano, Montepulciano. Directions

04

Reading the label

  • Azienda Agricola PolizianoProducer / estate
  • Cabernet SauvignonGrape varieties
  • Toscana IGTGeographic indication and quality tier
  • 2021Vintage (year of harvest)
  • 14.5% volAlcohol by volume
  • Imbottigliato all’origineEstate-bottled
05

What sits behind the price of Azienda Agricola Poliziano Le Stanze

Tracked from
£47.00
Direction
Mostly cost up
Drivers
5 up / 1 down
Main factor
16 months in new French oak barriques
  1. 01

    90% Cabernet Sauvignon from Poliziano's Montepulciano estate

    Cost up

    Estate-grown Cabernet with Merlot and Petit Verdot, hand-tended around Montepulciano, costs more than bought-in fruit and anchors the £58-plus price.

  2. 02

    16 months in new French oak barriques

    Cost up

    New French barriques are replaced often and add significant barrel cost; the wine's tobacco and vanilla signature comes straight from this 16-month regime.

  3. 03

    Small production of about 18,000 bottles

    Cost up

    A limited 18,000-bottle run for a flagship cuvee keeps supply tight against steady UK demand, supporting the premium over everyday Tuscan reds.

  4. 04

    92 to 94 point critic scores

    Cost up

    James Suckling's 92 for 2020 and 94 for 2021, plus Wine Spectator's 91, add a quality premium buyers pay for at around £58 to £66.

  5. 05

    Toscana IGT, not Vino Nobile DOCG

    Cost down

    Bottling as Toscana IGT frees Poliziano from appellation rules but carries less classification prestige than the Montepulciano DOCG, easing the price a little.

  6. 06

    UK duty and VAT on a still wine

    Cost up

    UK excise duty of £2.67 plus 20% VAT account for roughly £12 of a £60 bottle before the retailer's margin.

01

90% Cabernet Sauvignon from Poliziano's Montepulciano estate

Cost up

Estate-grown Cabernet with Merlot and Petit Verdot, hand-tended around Montepulciano, costs more than bought-in fruit and anchors the £58-plus price.

Perfect Pairings

Dishes that go with this wine

Food Pairing

Red-meat pairings for a firm-tannined Toscana IGT

The tannin and 14.5% body of Le Stanze call for chargrilled beef, braised and roast meat, and aged pecorino, the Tuscan table the wine was built around.

Tannin softening Strong match

Tuscan grilled beef and bistecca

Firm, dusty Cabernet tannins need protein and char to soften. A chargrilled Bistecca alla Fiorentina or a rich brasato meets them head-on, the fat and seared crust taming the grip while the wine's acidity cuts through.

Try with: Fiorentina steak · Brasato al Barolo · Porchetta · Agnello Ragu Lucano · More pairings →

Fat cutting Strong match

Roast and braised red meat

The 14.5% body and tannin grip slice through fatty roasts. Sunday roast beef or beef wellington give the wine something to push against, and its dark fruit echoes the meat's caramelised crust.

Try with: Sunday Roast Beef · Beef wellington · Venison Stew · Roast Lamb with Mint Sauce · More pairings →

Body matching Good match

Thick-cut chargrilled steak

Full body wants full-flavoured food. A thick ribeye or sirloin matches the wine's weight, while its new-oak tobacco and vanilla notes flatter the grilled, smoky char.

Try with: Ribeye steak · Sirloin steak · Fillet steak · Steak · More pairings →

Salt balance Good match

Aged pecorino and hard cheese

Tannin and salt balance each other. A mature pecorino with pan carasau softens the wine's grip and lets its blackcurrant fruit come forward, a classic Tuscan close to a meal.

Try with: Pecorino sardo e pan carasau · More pairings →

Aromatic bridge Good match

Herb-scented roast pork and lamb

Le Stanze's tobacco, cedar and leather bridge to herb-rubbed roasts. Porchetta's fennel and rosemary and a herb-crusted lamb echo the wine's savoury, earthy side.

Try with: Porchetta · Roast pork · Roast Lamb with Mint Sauce

Avoid Clash

Chilli heat and delicate fish

High alcohol and firm tannin amplify chilli burn and turn metallic against delicate fish. Skip fiery Sichuan or vindaloo and light seafood; this wine wants savoury red meat, not heat or subtlety.

Skip with: Szechuan beef · Lamb bhuna · sushi · oysters · Pairing guide →

Drinking + cellar

Cellaring Le Stanze del Poliziano

With roughly 18,000 bottles a year and a 15-year-plus window, the structured 2021 in particular is one to lay down rather than open young.

Drinking window
2025 → 2040

Peak around 2031. Best in the years above; holds without falling over either side.

Decanting
1 hour

A short splash decant softens the first-pour edge and opens the aromatics.

Serving temperature
16-18°C

Aim for the cooler end on a warm day; warmer end opens up more aromatics.

Cellar potential
High

Sixteen months in new French oak and tight, chewy tannin give a 15-year-plus window; the 2021 in particular rewards cellaring.

Buy now or wait?
Buy now

£47.00 for a 75cl bottle of the 2020, at Greatwine, is the best price we track, and we have no signal of further discounting.

Sources & trust

Sources behind this Le Stanze page

Prices & stock

Read directly from each retailer’s public product page once a day. Last refresh: 27 Sep 2026, 01:52 BST. We do not hold stock and we do not accept payment for placement.

Confidence · High
Tasting notes

Drawn from what drinkers consistently report on Vivino and Wine-Searcher, summarised in our own words. A crowd read across many tasters, not a single critic.

Confidence · Medium
Appellation rules & ageing

From the official Italian disciplinare for this denomination, cross-checked against the Ministry of Agriculture register.

Confidence · High
Why it costs what it costs

Our reading of the price, drawn from the disciplinare, public UK duty rates, and typical landed-cost benchmarks. Not a quote from the producer or a retailer.

Confidence · Medium
Drink window & cellar potential

Style guidance for this kind of wine at this price point. Treat it as advice, not a forecast for the bottle in your hand.

Confidence · Medium
Related

Explore Poliziano, Toscana IGT and Cabernet Sauvignon

Common Questions

Le Stanze is a Tuscan Bordeaux blend, around 90% Cabernet Sauvignon with the balance Merlot and Petit Verdot. Poliziano grows the fruit around Montepulciano and ages the wine 16 months in new French oak barriques.

No. It is a Toscana IGT, not Vino Nobile di Montepulciano. Poliziano built Le Stanze as an international, Cabernet-led red rather than a Sangiovese wine, so it sits outside the Montepulciano DOCG rules.

The firm tannins and new-oak structure reward cellaring. The 2020 drinks well from 2024 to around 2038, and the more structured 2021 from 2025 to about 2040, both showing best from roughly six years after harvest.

Expect blackcurrant, black cherry and plum lifted by tobacco, vanilla and sweet new oak, with leather and a savoury, earthy edge. It is dense and full-bodied at 14.5% with dusty, chewy tannins on a long finish.

Its firm tannins and full body suit chargrilled and roast red meat: Bistecca alla Fiorentina, ribeye, brasato and roast lamb. Aged pecorino also works well. Avoid chilli heat and delicate fish.

UK listings for the current 2020 and 2021 vintages run from about £58 to £66 a bottle, placing it among Poliziano's premium reds alongside the single-vineyard Vino Nobile bottlings.

You May Also Appreciate

Affiliate disclosure. Some links above are affiliate links. If you buy through them we may earn a small commission at no extra cost to you. Editorial coverage, ratings and tasting notes are written independently and a retailer cannot pay to be listed or to be ranked higher.

How retailer prices are sourced. Prices and stock are read from each retailer’s public product page once a day. Outbound buy links carry rel="nofollow sponsored noopener". The list is sorted by price; we do not accept payment for placement.

What we will never do. Imply we tasted a bottle when we didn’t. Imply stock when a retailer is out. Imply independence on links that are paid affiliate links.

Azienda Agricola Poliziano Le Stanze